Jak wyjść z II filara?

Przystąpienie do Otwartych Funduszy Emerytalnych przez osoby urodzone po 1948 a przed 1969 r. jest formalnie decyzją ostateczną. Jednak dla tych spośród nich, którzy zapisali się do OFE i przez to nie mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury, PTE w porozumieniu z ZUS opracowały procedurę unieważnienia umowy.

W czym tkwi problem?

Problem dotyczy osób, które taką umowę podpisały a którym przynależność do II filaru przeszkadza w korzystaniu z emerytury na starych zasadach. Dotyczy to zwłaszcza osób w "średnim" wieku, które przystąpiły do OFE. Formalnie decyzja o przystąpieniu do Funduszu jest ostateczna, w praktyce klienci próbują podważyć swoją decyzję powołując się na wady oświadczenia woli. Uważają oni, że w momencie podpisywania umowy z wybranym przez siebie OFE nie zostali poinformowani o wszystkich konsekwencjach tego czynu (utrata prawa do wcześniejszej emerytury), w związku z czym mają prawo uchylać się od skutków prawnych takiej umowy. Niestety takie podejście nie jest respektowane przez OFE (gdyż każdy z nich stosował własny tryb unieważniania umów) i w konsekwencji takie sprawy często znajdują swój epilog na wokandzie.

Reklama

Korzystna zmiana przepisów.

W myśl procedury ustalonej przez (IGTE) Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych towarzystwo nie będzie mogło odmówić unieważnienia umowy jeżeli jest ona przeszkodą do przejścia ubezpieczonego na wcześniejszą emeryturę. Do tej pory byłą to kwestia uznaniowa.

Procedura.

1. Złożenie przez członka (obecnego lub byłego) w wybranym przez siebie funduszu, wniosku o unieważnienie umowy z powodu utraty przez niego prawa do wcześniejszej emerytury. Zawierać on powinien ponadto:

- pisemnego oświadczenia o zawarciu przez nią umowy pod wpływem błędu, co do utraty prawa do wcześniejszej emerytury,

- dostarczenia decyzji ZUS o odmowie udzielenia prawa do wcześniejszej emerytury jedynie ze względu na jej przynależność do funduszu emerytalnego.

2. Jeżeli spełnione zostały warunki PTE zarządzające tym funduszem uruchomi wewnętrzną procedurę w sprawie unieważnienia umowy z tą osobą.

3. Osoba wnioskująca otrzymuje decyzję i jest zobowiązana do poinformowania o tym fakcie wszystkie fundusze, których była lub jest członkiem.

4. Nie mogą z takiej możliwości skorzystać osoby, których sprawy sądowe zakończyły się prawomocnym wyrokiem oddalającym powództwo w tym przedmiocie.

5. PTE mogą stosować odmienne zasady postępowania z wnioskami o unieważnienie umowy z powodu prawa do wcześniejszej emerytury, jeśli są one korzystniejsze dla członka funduszu od zasad przyjętych w zasadach ustalonych przez IGTE. W stosunku do byłych członków funduszu korzystniejsze zasady nie mogą być stosowane.

Nasza opinia: opuszczenie OFE ma bardzo duże znaczenie dla przyszłego emeryta. Dlatego warto się kilka razy zastanowić czy jest ono dla nas opłacalne. Czy wcześniejsza emerytura jest dla nas bardziej korzystna, czy pozostanie w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Ważne ze jest obecnie taka możliwość, jednak decyzja i tak pozostaje w naszych rękach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PTE | OFE | emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »