Jak złożyć wniosek o emeryturę? ZUS musi dostać komplet dokumentów

Każda osoba uprawniona do świadczenia emerytalnego musi złożyć stosowne dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu jego pobierania. Wnioskodawca może to zrobić osobiście, przez internet lub pocztą. Bardzo ważne jest wypełnienie odpowiednich formularzy i przygotowanie dokumentacji pracy. Sprawdź, jak złożyć wniosek o emeryturę i co do niego dołączyć.

W jakiej formie można złożyć wniosek o emeryturę?

Osoby uprawnione do pobierania świadczenia emerytalnego mogą złożyć wniosek o przyznanie emerytury na trzy sposoby: 

Reklama
  • osobiście w najbliższej terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS);
  • pocztą na adres najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Niezależnie od wybranej formy, wnioskodawca jest zobowiązany do przedłożenia wszystkich niezbędnych dokumentów, tj. wniosku o przyznanie emerytury, informacji o okresach składkowych i nieskładkowych oraz dokumentów potwierdzających przebyty czas pracy i wysokość wynagrodzeń. 

W przypadku każdej z trzech form złożenia wniosku decyzja dot. przyznania emerytury powinna być wydana w ciągu 30 dni od wyjaśnienia wszystkich niezbędnych okoliczności. Podstawą prawną usługi jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak złożyć wniosek o emeryturę osobiście lub pocztą?

Przy osobistym składaniu wniosku o emeryturę koniecznie należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Niezbędne są również dokumenty potwierdzające przebyty czas pracy i wysokość wynagrodzeń, które służą do udokumentowania okresów składkowych i nieskładkowych. Mowa tutaj m.in. o zaświadczeniach od pracodawców, świadectwach pracy lub legitymacji ubezpieczeniowej z wpisami o zatrudnieniu. 

Jeżeli wnioskodawca nie posiada ww. dokumentów potwierdzających zatrudnienie, zamiast nich może przedstawić:

  • umowy o pracę;
  • opinie o pracy;
  • wpisy w starym dowodzie osobistym (tzw. książeczkowym);
  • legitymacje służbowe;
  • legitymacje związków zawodowych;
  • pisma, które kierował do niego pracodawca;
  • kopie lub odpisy dokumentacji osobowej lub płacowej wydane przez jednostkę upoważnioną do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy;
  • zeznania świadków.

Wnioskodawca musi wypełnić wniosek EMP oraz informację ERP-6. Wymagane formularze są one dostępne na stronie internetowej ZUS oraz w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS w wersji papierowej. Jeżeli wniosek składa pełnomocnik wnioskodawcy, koniecznie musi on okazać pisemne pełnomocnictwo

Wypełnione formularze wraz z dokumentami potwierdzającymi przebyty okres zatrudnienia należy złożyć w najbliższej jednostce terenowej ZUS. W tym celu wnioskodawca może zarezerwować termin wizyty poprzez PUE lub pobrać numerek w Sali Obsługi Klientów i poczekać w kolejce. 

ZUS może zwrócić się do wnioskodawcy o dostarczenie dodatkowych dokumentów lub uzupełnienie wniosku, jeżeli w złożonej dokumentacji są braki. Wnioskodawca otrzyma decyzję w sprawie emerytury pod wskazany we wniosku adres do korespondencji lub do rąk przedstawiciela ustawowego.  

Jak złożyć wniosek o emeryturę pocztą?

Wypełnione formularze oraz przygotowane dokumenty potwierdzające zatrudnienie należy wysłać pocztą na adres najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.  

Jak złożyć wniosek o emeryturę przez internet?

Aby złożyć wniosek o emeryturę przez internet, niezbędne jest posiadanie zarejestrowanego profilu PUE. Można go założyć przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego, profilu zaufanego ePUAP albo w najbliższej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. 

Po zalogowaniu się do konta PUE należy przejść do katalogu usług i wybrać opcję "Złożenie dokumentu EMP", wypełnić formularz oraz wybrać sposób odbioru decyzji. Po wypełnieniu wniosku o emeryturę należy wybrać usługę "Złożenie dokumentu ERP-6", wypełnić formularz oraz podobnie jak poprzednio wybrać sposób odbioru decyzji. 

Decyzje domyślnie zostaną skierowane do wnioskodawcy elektronicznie poprzez PUE. Formularze należy podpisać podpisem elektronicznym za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP i wysłać elektronicznie do ZUS. Należy mieć na uwadze, iż ZUS może zwrócić się do wnioskodawcy o dostarczenie dodatkowych dokumentów lub uzupełnienie wniosku, jeżeli w złożonej dokumentacji są braki.

Po elektronicznym złożeniu dokumentów należy niezwłocznie przedłożyć w najbliższej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń. Można to zrobić osobiście w Sali Obsługi Klientów za okazaniem dokumentu tożsamości lub przesłać pocztą na adres tej jednostki.    

Źródło: zus.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) | PUE ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »