Jaka renta dla osób, które nigdy nie pracowały? Trzeba spełnić warunki

Renty i emerytury w Polsce przeznaczone są dla osób, które przepracowały w swoim życiu przynajmniej jeden dzień. Osoby, które z różnych przyczyn nie miały możliwości podjęcia pracy zarobkowej mogą jednak ubiegać się o niektóre świadczenia, których przyznanie zależne będzie od decyzji prezesa ZUS.

Renta socjalna dla osób bez stażu pracy - warunki

Osoby, które nigdy nie pracowały z powodu całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej niepełnosprawnością, mogą otrzymać rentę socjalną, która wypłacana jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Renta socjalna przysługuje pod warunkiem, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub 25. roku życia (w przypadku kontynuowania nauki).

 Ponadto rentę socjalną mogą otrzymać wyłącznie osoby, w przypadku których lekarz orzecznik lub komisja ZUS stwierdzą całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.

Warto zaznaczyć, że renta socjalna nie jest więc przeznaczona dla osób, które nigdy nie pracowały, ale jednocześnie były zdolne do pracy. W takim przypadku osoby te nie otrzymają ani emerytury, ani żadnej z rent.

Reklama

Komu przysługuje renta dla osób niezdolnych do pracy?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobom, w przypadku których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia. Warunkiem uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy jest również konieczność posiadania stosowanego do wieku okresu składkowego i nieskładkowego.

Oznacza to więc, że renta z tytułu niezdolności do pracy niestety nie będzie przysługiwała osobom, które nigdy nie pracowały i które w związku z tym nie mają żadnych okresów składkowych ani nieskładkowych. Od zasady tej jednak istnieje pewny wyjątek.

Mianowicie zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2005 r., jeśli osoba ubezpieczona nie osiągnęła okresu składkowego ani nieskładkowego, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, jeżeli "ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy, miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe."

Świadczenie od prezesa ZUS dla osób, które nigdy nie pracowały

W polskim prawie przewidziano również możliwość przyznania w drodze wyjątku świadczenia emerytalnego lub rentowego osobom, które nie spełniają wszystkich wymogów niezbędnych do otrzymania ww. świadczeń w trybie zwykłym.

Zgodnie z przepisami świadczenie specjalne od prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może przysługiwać ubezpieczonym i pozostałym po nich członkom rodziny, którzy z powodu szczególnych okoliczności nie spełniają wymogów do przyznania renty lub emerytury i ze względu na całkowitą niezdolność do pracy (lub wiek) nie mogą podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym.

Ponadto osoby te nie mają niezbędnych środków finansowych do utrzymania i zaspokojenia swoich potrzeb życiowych. Oznacza to, że osoby, które nigdy nie pracowały i nie mogą obecnie podjąć pracy, mają możliwość uzyskania renty w drodze wyjątku. Aby otrzymać świadczenie specjalne od prezesa ZUS, konieczne jest złożenie wniosku o otrzymanie takiego wsparcia wraz z oświadczeniem ERP-15 o stanie rodzinnym, majątkowym oraz o sytuacji materialnej.

WB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »