Reklama

Jaki będzie wpływ całkowitej likwidacji OFE na wysokość wypłacanych emerytur?

Rząd po raz kolejny zmienia założenia reformy emerytalnej. Ministerstwo Rozwoju chce przeprowadzić całkowitą likwidację OFE i powołać pracownicze programy emerytalne. Dobrym pomysłem jest automatyczne zapisywanie pracujących do takich funduszy, jednak na wpłacaniu nowej składki nic nie zyskają ci, którzy otrzymywać będą najniższą ustawową emeryturę.

- To, co należy pochwalić, to pomysł automatycznego zapisywania pracujących do programów emerytalnych - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - Pod warunkiem, że każdy będzie mógł podjąć decyzję o wypisaniu się z tych programów.

Reklama

W jego ocenie jest to sposób, aby ratować polski system emerytalny, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji po obniżeniu wieku emerytalnego.

Jednak ci, którzy mają zgromadzony bardzo niski kapitał emerytalny, a ich emerytury zostaną podwyższone do ustawowo określonego minimalnego świadczenia, nic nie zyskają, płacąc nową składkę.

Dowiedz się więcej na temat: emerytura | OFE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »