Reklama

Kiedy 13. emerytura trafi na twoje konto i co z 14. emeryturą?

Kwiecień to miesiąc, w którym wypłacona zostanie 13. emerytura. Kiedy emeryci i renciści dostaną wypłaty "trzynastek" i jakie kwoty trafią na ich konta? Kto może liczyć na 14. emeryturę - dodatkowe świadczenie w 2022 roku?

Wypłata 13. emerytury 2022 zbliża się wielkimi krokami, więc seniorzy, którzy boleśnie odczuli inflację, już niedługo będą mogli podreperować swój domowy budżet. Ponadto, niektórzy w drugiej połowie roku otrzymają też 14. emeryturę. Aby dostać pieniądze, emeryci i renciści nie muszą składać do ZUS-u żadnych dodatkowych wniosków. 

Co to jest 13. emerytura i komu przysługuje?

13. emerytura jest dodatkowym świadczeniem finansowym, przysługującym osobom, które do 31 marca 2022 nabyły prawo do otrzymywania: 

Reklama

  • świadczeń emerytalnych, 
  • świadczeń przedemerytalnych, 
  • świadczeń kompensacyjnych 
  • rent. 

Seniorzy dostają bonusowe pieniądze bez względu na wysokość swoich comiesięcznych dochodów. Pierwsza wypłata 13. emerytury miała miejsce w 2019 roku i od tego czasu pieniądze co roku jednorazowo trafiają do seniorów na podstawie ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Kiedy wypłata 13. emerytury 2022?

Seniorzy, którzy pobierają świadczenia emerytalne i rentowe, dodatkowe środki pieniężne dostaną jeszcze w kwietniu wraz z wypłatą regularnego świadczenia. 

Nieco inaczej sprawa wyglądać będzie w przypadku osób korzystających ze świadczeń przedemerytalnych i zasiłków, które przelewu powinny spodziewać się w maju. 

13. emerytura netto i brutto. Ile emeryci dostaną "na rękę"?

Na jakie pieniądze można liczyć w ramach 13. emerytury? W 2021 roku wynosiła ona 1250,88 zł brutto, czyli 1113 zł netto

W tym roku seniorzy dostaną większe przelewy z uwagi na waloryzację emerytur i fakt, że zgodnie z Polskim Ładem, świadczenia te nie podlegają opodatkowaniu. 

13. emerytura w 2022 roku wyniesie 1338,44 zł brutto, a więc 1217,98 zł "na rękę". 

14. emerytura 2022. Komu zostanie wypłacona?

Wypłacona w ubiegłym roku 14. emerytura początkowo miała być jednorazowym świadczeniem, ale rząd potwierdził, że seniorzy w tym roku także dostaną pieniądze. 

Na dodatkowy przelew mogą liczyć osoby, których dochody nie przekraczają 2900 zł brutto, ale emeryci, którzy minimalnie przekraczają ten próg również mogą spodziewać się wypłaty świadczenia. W ich przypadku obowiązywała będzie jednak zasada "złotówka za złotówkę", zgodnie z którą otrzymają o tyle mniej pieniędzy, o ile ich comiesięczna wypłata przekracza próg dochodowy.

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2022 roku?

14. emerytura w 2022 roku trafi w ręce seniorów dopiero późnym latem albo jesienią. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ma być ona wyższa niż w 2021 roku, kiedy to emeryci i renciści mogli liczyć na dodatkowe 1250,88 zł brutto. W tym roku kwota świadczenia ma natomiast wynosić 1338,44 zł brutto.

Wysoka waloryzacja emerytur i rent

Oprócz 13. i 14. emerytury, emeryci i renciści otrzymali w tym roku 7-procentową waloryzację, dzięki której ich świadczenia wzrosły. Działania rządu są odpowiedzią na rosnącą inflację, która pod koniec 2021 roku przekroczyła 8,5 procent. Wyższe świadczenia dla seniorów są wypłacane od 1 marca 2022, a dokładne kwoty emerytur po waloryzacji brutto i netto sprawdzisz tutaj.

Czytaj również: 

13. emerytura 2022: Wysokość przelewu może być dla Polaków zaskoczeniem

13. emerytura 2022: Wypłata "trzynastki" będzie jeszcze przed świętami wielkanocnymi

13. i 14. emerytura. Zamiast sprawiedliwej podwyżki, świadczenia dla niektórych 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »