Kiedy 14. emerytura? Resort wskazał termin, znamy też kwotę

14. emerytura jest dodatkiem do emerytury, który zostanie jeszcze w tym roku wypłacony seniorom. Resort właśnie wskazał datę przelewów z ZUS. Na razie jest to jednak wyłącznie termin planowy, jednak wiele wskazuje na to, że może się sprawdzić. Wiadomo też, jaką kwotę świadczenia mają dostać emeryci.

  • Wypłata 14. emerytury czeka seniorów w drugiej połowie roku. Resort wskazał termin, kiedy ZUS ma wysłać przelewy - to koniec lata.
  • Teoretycznie prawo do 14. emerytury ma ponad 6 mln emerytów. W praktyce jednak nie wszyscy dostaną to świadczenie.
  • Kwota przyznana w ramach tego dodatku do emerytury zależy od wysokości zasadniczego świadczenia pobieranego z ZUS.

14. emerytura jest jednorazowym świadczeniem wypłacanym w drugiej połowie roku. Prawo do niej ma teoretycznie 6 mln emerytów. Wiadomo już, ile wyniesie 14. emerytura 2024, ale pewne jest, że nie wszyscy seniorzy tyle dostaną. Część emerytów natomiast w ogóle czternastki nie dostanie. 

Reklama

14. emerytura 2024. Ile ZUS wyśle seniorom?

Od 1 marca 2024 roku emerytura minimalna wynosi 1780,96 zł. Takie przelewy też ZUS wysłał w ramach 13. emerytury wypłaconej w kwietniu. 1780,96 zł jest również maksymalną kwotą 14. emerytury, jaka trafić ma na konta seniorów.

Maksymalny wymiar 14. emerytury nie należy się jednak każdemu. Jeśli nasze świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto, mamy szansę dostać czternastkę w pełnej kwocie. W przypadku świadczeń emerytalnych powyżej tego progu zadziała zasada złotówka za złotówkę.

Ci seniorzy nie dostaną z ZUS 14. emerytury

Jeśli senior dostaje ponad 2900 zł brutto świadczenia z ZUS co miesiąc, 14. emerytura będzie pomniejszona odpowiednio o złotówkę przekroczenia. Tak działa zasada "złotówka za złotówkę". Minimalna wartość przelewu 14. emerytury to 50 zł. Jeśli jednak senior otrzymuje grubo ponad 2900 zł brutto emerytury, nie dostanie nic. Teoretycznie do czternastki ma prawo każdy, ale w praktyce nie wszyscy ją dostają.

Wyłączenie z 14. emerytury dotyczy też sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku oraz emerytów, którzy mieli zawieszoną wypłatę świadczenia na ostatni dzień miesiąca następującego przed miesiącem wypłat czternastki. W tym ostatnim przypadku mowa o osobach dorabiających do wcześniejszej emerytury, którzy zarabiają 130 proc. przeciętnej pensji i więcej.

Kiedy wypłata 14. emerytury? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało termin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało już planowany termin wypłaty 14. emerytury. Wynika z niego, że stanie się to w terminie zbliżonym do tych z poprzednich lat. Projekt rozporządzenia w sprawie jest już gotowy, a w nim resort zamieścił proponowany termin wypłat świadczenia. Zgodnie ze wskazaniem resortu wypłata czternastki miałaby mieć miejsce we wrześniu. Projekt ma zostać oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów do końca drugiego kwartału 2024 roku, czyli najpóźniej do końca czerwca.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | emerytura | świadczenie | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »