Kiedy emerytura w grudniu? ZUS zmienił terminy, ci emeryci dostaną dwa razy
Kiedy emerytura w grudniu? ZUS w ostatnim miesiącu roku zmienił część terminów wypłat, a niektórzy seniorzy są w sytuacji, gdy w jednym miesiącu dostaną dwa świadczenia. ZUS zapewnia stałe wypłaty w wybranych terminach, jednak data przelewu świadczenia ulegnie zmianie, gdy w danym dniu wypada święto lub niedziela. Ze względu na świąteczne zawirowania w grudniu nie brakuje takich sytuacji.
- Terminy wypłat emerytur w grudniu ulegną zmianie ze względu na święta i koniec roku.
- Największa zmiana dotyczy seniorów, którzy otrzymują wypłaty na początku miesiąca, ponieważ oni dostaną emeryturę w grudniu dwa razy.
- Wypłata dodatkowego świadczenia nie nastąpi jednak przed świętami, a co więcej oznaczać będzie brak przelewu w styczniu.
Kiedy ZUS wyśle emeryturę w grudniu? Terminy wypłat emerytur określone są z góry i dlatego też emeryci przelewów lub listonoszy z pieniędzmi powinni spodziewać się co miesiąc w tych samych dniach. Tylko w wyjątkowych przypadkach standardowe daty wypłat nie są stosowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W grudniu niektórzy seniorzy muszą liczyć się ze zmianą terminu wypłaty emerytury. To ze względu na wypadające święta i sylwestra. Szczególnie właśnie ten drugi przypadek może wpłynąć zaskakująco na przekazy świadczenia emerytalnego. Seniorzy, którzy otrzymują świadczenie na początku miesiąca, dostaną pieniądze dwa razy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury wypłaca w siedmiu terminach w każdym miesiącu. W grudniu pierwszy termin wypada w piątek i co do tej wypłaty nie ma wątpliwości. Jednak później w wypadku dwóch terminów dojdzie do przesunięć i pieniądze będą wypłacone w inny dzień.
Każdy, kto zastanawia się, kiedy wypada termin wypłaty emerytury w grudniu, powinien przyjrzeć się niżej wskazanym datom. Terminy wypłat emerytury z ZUS przypadają w następujące dni:
- 1. dzień miesiąca - piątek,
- 5. dzień miesiąca - wtorek,
- 6. dzień miesiąca - środa,
- 10. dzień miesiąca - niedziela,
- 15 dzień miesiąca - piątek,
- 20. dzień miesiąca - środa,
- 25. dzień miesiąca - poniedziałek (Pierwszy Dzień Świąt).
Choć terminy wypłat świadczeń emerytalnych w grudniu wypadają w dwóch przypadkach w dzień wolny od pracy, to jednak w ostatnim miesiącu roku trzy grupy seniorów muszą liczyć się ze zmianą daty przekazania emerytury. Zwykła zmiana terminu wypłaty dotyczy osób, które świadczenie otrzymują zwyczajowo dziesiątego i dwudziestego piątego dnia miesiąca. Ci emeryci muszą się liczyć z tym, że ZUS prześle im pieniądze wcześniej. W przypadku emerytów, którzy otrzymują świadczenie 10. dnia, wypłata powinna pojawić się 8 grudnia w piątek, a ci z datą ustaloną na 25. dzień miesiąca pieniądze dostaną najpóźniej 22 grudnia w piątek.
Z nieco inną zmianą do czynienia będą mieli natomiast seniorzy, którzy emeryturę dostają 1. dnia miesiąca. Ci w grudniu dostaną swoje świadczenie w standardowym terminie, jednak jeszcze przed końcem roku otrzymają emeryturę drugi raz. Wypłaty świadczenia powinni spodziewać się 29 grudnia. Dlaczego? 1 stycznia to wolny od pracy Nowy Rok.
Termin wypłaty emerytury zostaje przypisany do emeryta w momencie złożenia wniosku o emeryturę po zaistnieniu prawa do tego świadczenia. ZUS termin wybiera w oparciu o to, ile świadczeń wypłaca danego dnia oraz tego, jakie jest tempo napływania składek emerytalnych. Jednak w szczególnych wypadkach wskazane wyżej dni mogą nie obowiązywać.
Czy termin wypłaty emerytury podlega zmianie? Tak, ale ZUS może rozpatrzyć go pozytywnie tylko wtedy, gdy przedstawimy odpowiednie argumenty. Nasz wniosek może zostać pozytywnie rozpatrzony ale tylko, gdy jesteśmy zobowiązani dokonywać wpłat na cele z terminami ustalonymi urzędowo z góry i nie podlegają one negocjacjom.
W poniższej tabeli przedstawiamy prognozę przyszłych świadczeń w oparciu o ujawniony w ustawie budżetowej wskaźnik waloryzacji emerytur, wynoszący 12,3 proc. wzrostu. Przedstawione liczby to jednak wyłącznie wyliczenia szacunkowe. Symulacja zakłada również przeprowadzenie tylko waloryzacji procentowej bez waloryzacji kwotowej.
Przemysław Terlecki