Tyle komornik może zabrać z emerytury. Zadłużonym grozi zmniejszenie świadczenia

Zadłużenie może doprowadzić do sytuacji, że komornik zainteresuje się przysługującymi nam świadczeniami. W tych nieprzyjemnych okolicznościach znaleźć się mogą emeryci, którzy mierzą się z zadłużeniem przekraczającym ich możliwości finansowe. Ile emerytury może zabrać komornik? Wartości zależą nie tylko od wysokości emerytury, ale także od typu zadłużenia.

 • Komornik może zająć różne świadczenia w ramach egzekucji zadłużenia, a wśród nich emeryturę.
 • Im większe świadczenie posiada emeryt, tym więcej komornik może mu odebrać.
 • Zadłużenie nie może pochłonąć całości świadczenia, ale to, jaką część emerytury może zająć komornik, zależy od charakteru długu.

Zadłużenie emerytów w Polsce sięga ogromnych sum. Jeszcze na początku tego roku raportowano o 6,22 mld zł długów emerytów. Rekordzistą zaś był 65-latek z Warszawy zadłużony na 10 mln zł. 

Reklama

W sytuacji, gdy zadłużenie emeryta jest dla niego zbyt duże, zwykle do akcji wkracza komornik. Ten może zająć część emerytury na poczet pokrycia zadłużenia. Ile komornik może zabrać z emerytury?

Zadłużenie seniora komornik pokryje z emerytury

Komornik ma prawo do zajęcia emerytury w celu pokrycia zadłużenia. Jednak nie może w żadnym wypadku zajmować emerytury w całości, niezależnie od tego, jak zadłużenie byłoby duże. Jeśli emerytura jest szczególnie skromna, nie zabierze z niej nic. Wysokość potrącenia różni się także w zależności od tego, jaki charakter ma zadłużenie. Wyróżniamy bowiem dwa rodzaje:

 • zadłużenie niealimentacyjne - komornik może zająć maksymalnie do 25 proc. świadczenia,
 • zadłużenie alimentacyjne - komornik może odebrać nawet do 60 proc. świadczenia.

Ile komornik może zabrać z emerytury? Kwota wolna od zajęcia komorniczego go zobowiązuje

Komornik nie tylko nie może zabrać zadłużonemu więcej niż wskazuje na to charakter zadłużenia. Musi także pamiętać o kwocie wolnej od potrąceń. Jak przypomina dziennik "Fakt", kwota ta co roku rośnie, zwiększana o wskaźnik waloryzacji emerytur. W wyniku zastosowania wskaźnika 14,8 proc. wzrostu w tym roku, kwota wolna od potrąceń w przypadku egzekwowania zadłużenia z emerytury wzrosła do poziomu 1191 zł.

Oznacza to, że zadłużonemu seniorowi komornik musi zostawić na koncie przynajmniej taką właśnie kwotę. Co więcej, oznacza to również, że emeryci, którzy otrzymują co miesiąc tak niskie świadczenie i jeszcze mniejsze, nie będą musieli mierzyć się z obcięciem emerytury w przypadku zadłużenia. W wypadku waloryzacji emerytur 2024 o prognozowany wskaźnik 12,3 proc., w przyszłym roku kwota wolna od potrącenia wzrosłaby o 146,5 zł do kwoty 1337,5 zł. 

Dodatki do emerytury komornik może zająć. Ale nie wszystkie nam obetną przez zadłużenie

Oprócz zasadniczej emerytury, seniorzy mogą liczyć jeszcze na różne dodatki i świadczenia wypłacane obok niej. Część z nich podlega zajęciu komorniczemu, a część jest "nietykalna" w trakcie egzekucji zadłużenia. Z których dodatków dla emerytów komornik nie może nic zabrać? Jak wskazuje portal Bankier.pl, przepisy ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów mówią o tym, że niemożliwe jest zmniejszanie wymiaru chociażby 13. emerytury i 14. emerytury.

Nie brakuje jednak innych dodatków, z których komornik może już ściągnąć pieniądze na poczet egzekucji zadłużenia. Jest tak w przypadku szeregu benefitów wypłacanych co miesiąc emerytowi, choć i od tego jest wyjątek. Poniżej dodatki do emerytury wypłacane co miesiąc, które komornik może zająć:

 • dodatek kombatancki,
 • dodatek kompensacyjny,
 • dodatek za tajne nauczanie,
 • ryczałt energetyczny,
 • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych,
 • świadczenie pieniężne dla osób deportowanych.

Jednak w grupie świadczeń wypłacanych emerytom co miesiąc są i takie, które zajęciu komorniczemu nie podlegają. Tych jest mniej niż wyżej wskazanych, a są to:

 • dodatek pielęgnacyjny,
 • dodatek dla sierot zupełnych, 
 • dodatek dla weterana poszkodowanego.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zadłużenie | komornik | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »