2760 zł dodatku do emerytury, już można składać wnioski. Pieniądze wypłacą do 15 grudnia

Nawet 2760 zł dodatku do emerytury w skali roku - tyle można dostać dzięki comiesięcznym wypłatom 230 zł dożywotniego świadczenia. Dodatek już jest wypłacany, ale nie każdy może złożyć wniosek o pieniądze. Ustawodawca przewidział bonus do emerytury tylko dla tych, którzy pracowali w dwóch wybranych zawodach. Wnioski o dodatek do emerytury można już składać, choć trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

  • Dodatek do emerytury dostać mogą tylko wybrani, którzy pracowali w dwóch zawodach.
  • Wraz z końcem lipca zniesiono opodatkowanie świadczenia ratowniczego.
  • Aby otrzymać świadczenie konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy.

Dodatek do emerytury 230 zł, czyli świadczenie ratownicze, przysługuje nie wszystkim seniorom. Wypłaty dotyczą jedynie dwóch grup zawodowych, a pierwsze przelewy na konta seniorów trafiły w grudniu 2021 roku. Są więc już seniorzy, którzy z tytułu świadczenia dostali już tysiące złotych. Przypomnijmy, że w skali roku wypłata 230 zł co miesiąc daje 2760 zł.

Reklama

Dożywotni dodatek do emerytury. Świadczenie tylko dla pracowników tych zawodów

Świadczenie ratownicze należy się byłym ratownikom górskim i ochotniczym strażakom. Nie wystarczy jednak samo członkostwo w strukturach ratowniczych czy Ochotniczej Straży Pożarnej. Wnioskodawcy muszą odpowiednio udokumentować swoją aktywność, wykazując przede wszystkim staż pracy.

Na wypłatę dodatku do emerytury liczyć mogą tylko ci, którzy przepracowali odpowiednio długo. Zgodnie z przepisami okresy te wyglądają następująco:

  • mężczyźni muszą osiągnąć 25 lat stażu i udowodnić udział w akcjach lub działaniach ratowniczych,
  • kobiety muszą osiągnąć 20 lat stażu i udowodnić udział w akcjach lub działaniach ratowniczych.

Do wniosku o świadczenie ratownicze trzeba dorzucić dokument podpisany przez 3 osoby

W celu potwierdzenia udziału w działaniach i akcjach ratowniczych przed 31 grudnia 2011 roku, potrzebne jest szczególne pisemne oświadczenie. Wspomniany dokument wymaga podpisu przynajmniej 3 odpowiednich osób.

Wśród tych chociaż jedna musi być osobą, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej. Jej staż pracy w ramach urzędu musi obejmować czas, gdy wnioskujący o świadczenie ratownicze brał udział w akcjach ratowniczych. Nie musi jednak rozciągać się na cały czas aktywności ratowniczej wnioskodawcy.

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie ratownicze?

W celu zawnioskowania o dodatek do emerytury w wysokości comiesięcznych wypłat 230 zł (2760 zł rocznie) wcale nie zgłaszamy się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek złożyć trzeba u komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Jeśli nie wiemy, którego wybrać, powinniśmy sugerować się tym, który urzęduje w jednostce odpowiadającej naszemu miejscu zamieszkania.

Kiedy wypłaty 230 zł dodatku do emerytury?

Instytucją odpowiedzialną za wypłatę świadczenia ratowniczego jest Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Beneficjenci tego dodatku do emerytury powinni otrzymywać pieniądze do 15. dnia każdego miesiąca. Świadczenie wypłacane jest do końca życia uprawnionej do niego osoby, a wypłaty odbywają się bez względu na wysokość zasadniczej emerytury wnioskodawcy.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »