Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Właściwy miesiąc to wyższe świadczenie

Wniosek o emeryturę można złożyć w dowolnym momencie, gdy przekroczymy wiek emerytalny. Jak się jednak okazuje, złożenie wniosku w konkretnym miesiącu, może zwiększyć świadczenie nawet o kilkaset złotych. Kiedy więc najlepiej przejść na emeryturę?

  • Powszechny wiek emerytalny dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. 
  • Emerytura minimalna należy się kobietom, które osiągnęły wiek emerytalny i mają 20 lat stażu pracy. W przypadku mężczyzn to wymóg 25 lat.
  • O emeryturę mogą wnioskować również seniorzy bez takiego stażu pracy, ale wówczas wysokość świadczenia zostanie wyliczona w oparciu o kwotę składek na koncie emerytalnym.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Wniosek o emeryturę można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków otrzymania świadczenia. Jednak moment złożenia wniosku o emeryturę ma kluczowe znaczenie dla wysokości świadczenia.

Reklama

Jak wskazuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, najlepszym miesiącem na złożenie emerytury jest lipiec. Wynika to z faktu, że przy wyliczeniu kwoty świadczenia brana pod uwagę jest zarówno waloryzacja roczna, jak i kwartalna.

"Złożenie wniosku o emeryturę w lipcu to świadczenie wyższe nawet o kilkaset złotych, niż wtedy, gdy np. wniosek byłby złożony na początku roku" - zaznacza Iwona Kowalska-Matis.

Emerytura i wypłata w jednym miesiącu. ZUS wyjaśnia, jak to zrobić

ZUS dodatkowo ujawnia sposób na otrzymanie wypłaty i emerytury w jednym miesiącu. Jest to możliwe tylko raz, gdy przechodzimy na świadczenie emerytalne.

Składając wniosek o emeryturę, należy rozwiązać umowę o pracę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca oraz do końca miesiąca złożyć wniosek o świadczenie, do którego należy dołączyć świadectwo pracy. Wówczas senior w jednym miesiącu dostanie zarówno emeryturę i wynagrodzenie z pracy.

Jak złożyć wniosek o emeryturę?

Aby otrzymać emeryturę, konieczne jest złożenie wniosku EMP wraz z formularzem ERP-6. Nie trzeba w tym celu pojawiać się osobiście w ZUS, gdyż dokumenty te można wypełnić internetowo i przesłać przez profil PUE ZUS. Również można dostarczyć je listownie.

Do wniosku o emeryturę należy dołączyć zaświadczenie o zarobkach i dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe (umowy o pracę, świadectwa pracy, legitymacje służbowe, czy zaświadczenia od pracodawców). Osoby, które składają wniosek o wcześniejszą emeryturę, muszą dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od trzech elementów: 

  1. zwaloryzowanego kapitału początkowego, 
  2. zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisane na koncie ZUS, 
  3. zwaloryzowanych środków na subkoncie ZUS, w przypadku osób, które są członkami OFE.

Aby natomiast obliczyć średnią wysokość świadczenia trzeba podzielić podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach. Dane o dalszym przeciętnym trwaniu życia podaje co roku GUS na tzw. tablicach z tablicami średniego dalszego trwania życia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wniosek | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »