Łatwiejszy dostęp do danych o wysokości emerytury. Zamiast nowej bazy można sprawdzić w mObywatelu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel łatwy dostęp do danych o prognozowanej emeryturze oraz oszczędnościach emerytalnych zgromadzonych w ramach indywidualnych, prywatnych programów. Ta funkcja ma działać od 1 stycznia 2026 roku. Wejdzie zamiast zaprojektowanej jeszcze za rządów PiS Centralnej Bazy Informacji Emerytalnej.

- Informacja o naszej emeryturze będzie jeszcze bliżej - w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja pozwoli na podsumowanie nie tylko publicznych, ale i prywatnych form oszczędzania na emeryturę. Będzie to możliwe dzięki współpracy z ZUS oraz porozumieniom zawieranym z innymi podmiotami, które oferują takie rozwiązania. Stawiamy na zaufanie i przystępność usługi, a także oszczędności i spójność systemu  - mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Reklama

Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że ubezpieczeni z aktywnym profilem informacyjnym w systemie ZUS oraz oszczędzający na emeryturę będą mogli sprawdzić niektóre swoje dane emerytalne bezpośrednio w aplikacji mObywatel.

To rozwiązanie umożliwia także zamieszczanie w aplikacji informacji o dobrowolnych programach emerytalnych - pod warunkiem zawarcia odpowiednich porozumień między operatorami tych programów a Ministrem Cyfryzacji.

mObywatel zamiast budowy Centralnej Informacji Emerytalnej

Tym samym, rząd ostatecznie zdecydował o uchyleniu ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej. Jako powód podał wysoką szacowaną kosztowność tego projektu i brak pewności co do jego realnej skuteczności.

O tym, że projekt CIE zostanie zakończony pisała Interia jako pierwsza już maju ubiegłego roku.

Budowa CIE - nowego systemu informatycznego - została uznana za nieuzasadnioną, szczególnie wobec już istniejącej infrastruktury i potencjału aplikacji mObywatel oraz systemów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe rozwiązanie zostanie przygotowane w ramach rozwoju aplikacji mObywatel, ze wsparciem środków unijnych.

Za takim rozwiązaniem opowiadała się też część ekspertów. Łączny koszt zbudowania i utrzymania systemu CIE przez 10 lat to byłoby około 250 mln zł.

Projekt wprowadza zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych umożliwiające ZUS prezentacje w aplikacji mObywatel między innymi informacji o prognozowanej emeryturze. Zostanie też dodany nowy przepis, który wskaże, jakie informacje o produktach emerytalnych mogą być prezentowane w aplikacji mObywatel. Funkcja udostępniania danych emerytalnych w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Obecnie informacje i dane o oszczędnościach prywatnych w różnych systemach są porozrzucane w poszczególnych instytucjach. Wyjątkiem są pieniądze w PPK, które można sprawdzić nie tylko w instytucji finansowej prowadzącej program, ale także przez oficjalny portal PFR PPK.

Nowy projekt trafi wkrótce do Sejmu

Projekt ustawy został poddany uzgodnieniom, opiniowaniu oraz konsultacjom publicznym. Uwagi zgłoszone w ich trakcie zostały uwzględnione lub wyjaśnione. Uwzględniono postulaty deregulacyjne w zakresie udostępnienia informacji emerytalnej w aplikacji mObywatel. Po przyjęciu przez Radę Ministrów dokument trafi teraz do dalszego procedowania w Sejmie - podano po posiedzeniu rządu.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »