Kiedy wypłata 13. i 14. emerytury? Tyle seniorzy dostaną "na rękę"

W 2024 roku oprócz marcowej waloryzacji emerytur, seniorzy podobnie jak w poprzednich latach otrzymają również 13. i 14. emeryturę. Ze względu na wysoką inflację rząd Donalda Tuska zapowiada również kolejną waloryzację emerytur, która może mieć miejsce we wrześniu tego roku. Kiedy wypłata 13. i 14. emerytury? Ile wyniesie w tym roku?

13. emerytura - komu przysługuje dodatkowe świadczenie?

Od 2019 roku emeryci oraz renciści otrzymują dodatkowe świadczenia z programu Emerytura Plus. Rząd "Prawa i Sprawiedliwości" wprowadził go, aby zmniejszyć problem nierówności społecznych. Wielu seniorów wymaga stałego leczenia farmakologicznego, a więc najniższe emerytury wynoszące niewiele ponad 1000 zł, często nie wystarczają na zakup leków oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb.

13. emerytura przysługuje wszystkim emerytom i rencistom podlegającym ubezpieczeniom społecznym w ZUS, KRUS i zakładach emerytalnych MSWIA oraz MON, którzy są uprawnieni do:

Reklama
  • emerytur - dotyczy to także emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej oraz częściowej,
  • świadczenia kompensacyjnego dla nauczycieli,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy - dotyczy to także renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • rent szkoleniowych, socjalnych i rodzinnych.

Wysokość "trzynastki" każdego roku jest ustalana na podstawie wysokości minimalnej emerytury. Świadczenie przysługuje wszystkim uprawnionym w stałej kwocie, bez względu na wysokość dochodów.

13. emerytura 2024 – ile "na rękę"?

Warto pamiętać, że wysokość emerytury zależy nie tylko od czasu pracy czy wysokości wynagrodzenia, ale również od terminów waloryzacji oraz tablic dalszego trwania życia, które są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Podobnie jak w poprzednich latach wysokość "trzynastki" w 2024 roku jest równa kwocie najniższej emerytury po waloryzacji. Ile dokładnie wyniesie w tym roku?

Oficjalnej kwoty jeszcze nie znamy, jednak pod względem prawnym nic się nie zmieniło. Dlatego możemy wziąć pod uwagę wstępne symulacje. Wysokość minimalnej emerytury jest ustalana w oparciu o trzy wskaźniki ekonomiczne:

  • wzrost średniego wynagrodzenia - pod uwagę bierze się 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń za poprzedni rok;
  • średnioroczny wskaźnik inflacji emeryckiej lub średnioroczny wskaźnika inflacji towarów i usług za rok poprzedni - w zależności, który jest wyższy, ten bierze się pod uwagę

Informację dotyczącą średniego wynagrodzenia, Główny Urząd Statystyczny przedstawi w lutym 2024 r. Dowiemy się wówczas, ile dokładnie wyniesie kwota 13. emerytury. Gdyby wziąć pod uwagę tylko średnioroczny wskaźnik inflacji, to waloryzacja powinna wynieść 11,4 proc. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie wypowiedzi minister rodziny, to wzrost emerytur i rent w 2024 r. będzie nie mniejszy niż 12,3 proc. - Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Według prognoz, wysokość "trzynastki" w 2024 roku mogłaby zatem wynosić około 1769 zł - 1783 zł brutto. Od tej kwoty należy jednak odliczyć 9 proc. składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz 12 proc. podatku dochodowego.

Ile wyniesie 13. emerytura "na rękę"? Powyższe oznacza, że ostateczne kwoty, które pojawią się na kontach emerytów wyniosą od 1397,51 do 1408,57 zł netto. Osoby, które są do niej uprawnione, nie muszą składać dodatkowych wniosków, ponieważ 13. emerytura jest wypłacana z urzędu.

Kiedy pierwsze wypłaty 13. emerytury?

"Trzynastka" stała się jednym z ważniejszych środków wsparcia dla seniorów, szczególnie w okresach świątecznych. Kiedy pierwsze wypłaty 13. emerytury? Wypłaty są przewidziane po Wielkanocy. Osoby, które na dzień 31 marca 2024 nie będą miały zawieszonego prawa do świadczeń z tytułu renty lub emerytury, otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe.

Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone w kwietniu 2024 roku wraz z comiesięczną, regularną emeryturą. Z kolei osoby, które otrzymują świadczenia przedemerytalne, dostaną "trzynastkę" w maju 2024 roku

Komu przysługuje 14. emerytura?

"Czternastka" to kolejne roczne świadczenie wspierające seniorów, które zostało ustawowo wprowadzone w 2021 roku. Jej wysokość jest równa najniższej emeryturze, obowiązującej od 1 marca danego roku. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na taką samą kwotę. 14. emeryturę w pełnej wysokości mogą otrzymać tylko te osoby, których wysokość comiesięcznych świadczeń nie wynosi więcej niż 2900 zł brutto.

Osoby, który pobierają wyższe emerytury również, będą mogły liczyć na dodatkowe świadczenie, jednak zostanie ono pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Co to dokładnie oznacza? 14. emerytura  zostanie pomniejszona dokładnie o tę kwotę, która przekracza kwotę 2900 zł brutto. Przy czym minimalna wysokość "czternastki", która może zostać wypłacona to 50 zł. To dodatkowe świadczenie nie przysługuje również sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku, ponieważ formalnie nie mają oni statusu emeryta ani rencisty.

14. emerytura 2024 – ile "na rękę"?

Według prognoz, maksymalna, pełna kwota 14. emerytury wyniesie ok. 2650 zł brutto. W tym przypadku od świadczenia również należy odliczyć 9 proc. składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy, wynoszący 12 proc. Realna kwota "czternastki", którą otrzymają emeryci, to ok. 2200 zł "na rękę".

Osoby pobierające wyższą emeryturę niż wskazany próg dochodowy również otrzymają "czternastkę", jednak pomniejszoną o kwotę, która przekracza pułap 2900 zł brutto. Przy założeniu, że emerytura wynosi 4100 brutto, seniorzy będą mogli liczyć na czternastą emeryturę w wysokości około 1400 zł brutto. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, dokładnie w tych samych terminach co renty i emerytury.

Kiedy wypłata 14. emerytury?

Wypłaty 14. emerytury planowane są na drugą połowę 2024 roku. Czyli na okres zimowy i przedświąteczny, który dla seniorów często okazuje się wyjątkowo trudny. Dodatkowe świadczenia najprawdopodobniej pojawiają się na kontach emerytów we wrześniu lub w październiku. Aby je otrzymać, nie ma konieczności składania dodatkowych wniosków.

Jesienią 2024 roku emerytów może czekać kolejna podwyżka emerytur. Z zapowiedzi nowego rządu wynika, że jeśli inflacja wyniesie powyżej 5 proc. w skali roku, ok. 10 milionów emerytów będzie mogło spodziewać się kolejnej waloryzacji emerytur we wrześniu. Warto jednak podkreślić, że w najbliższych miesiącach przewidywany jest duży spadek inflacji. Nie ma zatem pewności, czy dojdzie do podwójnej waloryzacji rent i emerytur w 2024 roku.

Przeczytaj również:

ZUS zmienił terminy wypłat emerytur. Oni w lutym dostaną wcześniej

Projekt emerytur stażowych ponownie w Sejmie. "Długo oczekiwany postulat"

Jakie dodatki do emerytury wypłaca ZUS? Jest ich całkiem sporo, niektóre na wniosek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | 13. emerytura | 14. emerytura | ZUS | wysokość emerytur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »