Rezygnacja z PPK. Czy się opłaca i jak to zrobić po autozapisie do PPK?
Autozapis do PPK czeka nas już w tym roku. To zaś oznacza, że zarówno nowicjusze, jak i doświadczeni pracownicy, którzy w przeszłości anulowali swoje członkostwo w emerytalnym programie oszczędnościowym, wkrótce znów do niego dołączą. Oczywiście można zrezygnować z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Czy jednak warto podjąć taką decyzję? Podpowiadamy, jak odzyskać zgromadzone przez lata pieniądze i wyjaśniamy, ile się czeka na zwrot środków z PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są długoterminowym programem oszczędnościowym, który powstał z myślą o Polakach w wieku od 18 do 55 lat.
Ma on umożliwić osobom pracującym odkładanie dodatkowych środków pieniężnych na specjalnie utworzonym w tym celu koncie z myślą o zwiększeniu wysokości ich przyszłej emerytury. Pieniądze wpłacane są tam co miesiąc, dlatego użytkownik może na bieżąco kontrolować, ile już zebrał.
Na środki PPK składają się:
- wpłata pracownika - w wysokości 2 procent jego wynagrodzenia brutto (lub więcej na ewentualne życzenie pracownika),
- dopłata pracodawcy - w wysokości minimum 1,5 procent wysokości wynagrodzenia brutto,
- dopłata państwa - powitalna w wysokości 250 złotych oraz 240 co roku w przypadku pracowników, którzy wpłacają rocznie na PPK minimum niż 3,5% sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia.
Z uwagi na niższe wynagrodzenie nie wszyscy są jednak zainteresowani uczestnictwem w niniejszym programie. Warto dowiedzieć się więc również, jak po autozapisie do PPK można zrezygnować z udziału w oszczędzaniu.
Autozapis do PPK po raz pierwszy odbędzie się w 2023 roku i zgodnie z prawem następował będzie co cztery lata. Dlatego też pracodawca ma obowiązek poinformować o nim wszystkie osoby przez siebie zatrudnione, które wcześniej zrezygnowały z udziału w programie.
Musi to zrobić najpóźniej do końca lutego, ponieważ od 1 kwietnia wszyscy pracownicy zatrudnieni na okres powyżej 90. dni ponownie staną się uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dotyczy to nawet tych osób, które na samym początku działania programu złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK.