Nieco cieplej na parkiecie

W ubiegłym miesiącu OFE nadal wycofywały się z inwestycji w akcje, chociaż to właśnie nieco lepsze nastroje na giełdzie pozwoliły im na osiągnięcie zysków.

W ubiegłym miesiącu OFE nadal wycofywały się z inwestycji w akcje, chociaż to właśnie nieco lepsze nastroje na giełdzie pozwoliły im na osiągnięcie zysków.

Poprawa koniunktury na warszawskiej giełdzie pozwoliła funduszom emerytalnym wyjść nieco z dołka - w kwietniu wszystkie OFE zanotowały przyrost wartości jednostki rozrachunkowej. Przypomnijmy, że jeszcze w lutym wszystkie fundusze traciły. Dlatego chociaż średnie zaangażowanie OFE na parkiecie nadal spadało, niektóre fundusze zaczęły nieśmiało wracać do inwestycji w akcje - np. OFE Alliance (z 26,96 proc w marcu do 29,82 proc w ubiegłym miesiącu) czy Nationale-Nederlanden (z 25,24 proc. do 25,93 proc.). Były jednak i śmielsze inwestycje - OFE Kredyt Banku zwiększył zaangażowanie z 12,28 proc. do 26,48 proc. Najwyraźniej skończyła się też obserwowana jeszcze miesiąc wcześniej ucieczka z parkietu - zarządzający funduszami emerytalnymi nie redukowali już portfela akcyjnego tak gwałtownie jak w lutym, czy marcu.

Reklama

Szczególne powody do zadowolenia mogą być zarządzający aktywami w OFE Bankowy, którzy konsekwentnie mimo bessy inwestowali w spółki sektora teleinformatycznego, które ciągnęły indeksy w dół na początku roku. Teraz zła passa się odwróciła i Bankowy, który przez ostatnie miesiące zamykał tabelę, w kwietniu znalazł się w czołówce funduszy notujących największy wzrost wartości jednostki rozrachunkowej. Co ciekawe inne OFE o stosunkowo dużym udziale akcji w portfelu - jak Dom czy Pocztylion - nie osiągnęły już takich dobrych wyników, choć oczywiście poprawiły swoje notowania.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »