Nowy dodatek dla seniorów już niedługo. "Jesteśmy na finiszu"

Jesteśmy "na finiszu" ustawy o bonie senioralnym - powiedziała w środę w Sejmie minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała również prace nad nowymi programami aktywizacji osób starszych.

Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku minister Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła główne kierunki polityki senioralnej obecnego rządu. 

Minister poinformowała, że pracuje nad wieloma rozwiązaniami, a niektóre z nich są już kierowane na Stały Komitet Rady Ministrów. "Jesteśmy na finiszu ustawy o bonie senioralnym, który oczywiście ewaluował i zmieniał swoje pierwotne założenia, ale możemy powiedzieć, że jesteśmy już naprawdę na takim końcowym etapie" - powiedziała Okła-Drewnowicz. 

Bon senioralny to w zamyśle autorów program, który ma na celu pomóc osobom w wieku 40-50 lat w zajmowaniu się seniorami w wieku 70-80 lat. Taki ruch ma być odpowiedzią na problemy części osób, mających trudności w zajmowaniu się rodzicami z uwagi na pracę czy zobowiązania finansowe.  

Reklama

Wspomniany bon ma przyjąć charakter dodatku, który ma zostać przeznaczony na opłaty usług opiekuńczych dla osób starszych. Z wcześniejszych zapowiedzi polityków kolacji rządzącej wynika, że nowy program nie będzie wykluczał innych form pomocy, jak np. dodatków dla osób z niepełnosprawnościami. 

To nie koniec zmian dla seniorów. Nowe programy są konsultowane między resortami

Polityk dodała, że jako minister ds. polityki senioralnej wystąpiła do wszystkich resortów, które zajmują się seniorami z prośbą o informację na temat podejmowanych działań. 

"Dzisiaj jesteśmy na etapie diagnozowania tego, co mamy, ale też od razu wykonujemy konkretne działania" - zaznaczyła minister. Zapewniła, że są środki na zadania dotyczące przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów. Minister dodała, że trwają także rozmowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki na temat turystyki seniorów. 

Zwróciła też uwagę, że liczba osób starszych potrzebujących opieki będzie rosnąć, a problemem jest m.in. szara strefa związana z usługami opiekuńczymi. "Nie ma kontroli nad jakością, nad pieniądzem, który jest w tej sferze" - powiedziała Okła-Drewnowicz. 

Według minister odpowiedzią na ten problem może być m.in. bon senioralny. "Samorządy będą miały dofinansowanie na zorganizowanie opieki w miejscu zamieszkania" - wyjaśniła. 

Minister poinformowała, że za tydzień na Komitet Stały Rady Ministrów zostanie skierowane zarządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące powołania międzyresortowego Zespołu ds. opieki nad osobą starszą. Przekazała, że będzie on współpracował z zespołem ekspertów z różnych dziedzin. "Dokonamy diagnozy sytuacji i wypracujemy wspólnie (...) rekomendacje do konkretnych rozwiązań legislacyjnych" - zaznaczyła Okła-Drewnowicz. 

Dodała, że wśród priorytetów jest także aktywizacja seniorów. Przekazała, że działający w MRPiPS Departament Polityki Senioralnej będzie przeniesiony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod kompetencje Minister ds. Polityki Senioralnej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | programy socjalne | bon senioralny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »