Bon senioralny

Wtorek, 20 sierpnia 2024 (15:25) Aktualizacja Wtorek, 20 sierpnia 2024 (15:25)
Bon senioralny to nowe świadczenie planowane do wprowadzenia w Polsce od 1 stycznia 2026 roku. Ostateczna forma bonów senioralnych będzie zależała od sposobu ich implementacji i zarządzania.
Bon senioralny - najważniejsze informacje
Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. /123RF/PICSEL

Bon senioralny - najważniejsze informacje

Co to jest bon senioralny?

Program bonów senioralnych ma potencjał, by stać się znaczącymwsparciem dla opiekunów osób starszych, poprawiając ich sytuacjęnie tylko materialnie, ale także odciążając ich psychicznie.

Komu przysługiwać będzie bon senioralny?

Proponowane rozwiązanie skierowane jest do osób aktywnych zawodowo,które ze względu na swoją pracę nie mogą zapewnić wsparciastarszej bliskiej osobie w codziennych czynnościach.
Ustawodawca przewiduje, że z usług dostępnych w ramach bonusenioralnego będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 75lat i u których można zidentyfikować konkretne potrzeby dotyczącecodziennych czynności, których rodzina nie jest w stanie zaspokoić.
Uprawnionym do pozyskania usług w ramach bonu senioralnego na rzeczstarszej osoby będzie jej zstępny. Zstępny to osoba, na którejzgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeksrodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2809) ciąży obowiązekalimentacyjny i która uzyskuje dochody z pracy (umowa o pracę,umowa cywilnoprawna, własna działalność gospodarcza, dochody zpracy w rolnictwie).

Cel wprowadzenia bonu senioralnego

Usługiw ramach bonu senioralnego będą przyznawane wczterech głównych obszarach dotyczących podstawowych czynnościdnia codziennego:
  • zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych,
  • pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych,
  • podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna,
  • utrzymywanie kontaktów z otoczeniem.
Jeśli osoba realizująca usługi w ramach bonu senioralnego zauważyznaczną zmianę potrzeb u osoby powyżej 75. roku życia, maobowiązek poinformować o tym swojego bezpośredniego przełożonego,wyznaczonego przez podmiot realizujący bon senioralny.

Ile wynosi bon senioralny?

Projekt ustawy zakłada, że dochód zstępnego, uprawniający doubiegania się o bon senioralny, musi wynosić co najmniej minimalnewynagrodzenie za pracę, ale nie może przekraczać:
  • dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
lub
  • trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego (bez względu na liczbę osób w rodzinie).
Miesięcznawartość bonu senioralnego może wynosić maksymalnie2150,00 zł, co odpowiada 50% wynagrodzenia minimalnego w II połowie2024 r. Bon nie będzie obejmował usług medycznych.

Bon senioralny - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »