Od stycznia można składać wnioski o rentę wdowią. 135 tys. osób już sprawdziło swoje uprawnienia
ZUS przygotowuje się do przyjmowania wniosków o tzw. rentę wdowią. - Już od stycznia spodziewamy się dużego zainteresowania klientów i wzmożonego ruchu na salach obsługi oraz w kanale telefonicznym - mówi Interii Iwona Dąbrowska, wicedyrektor ds. nadzoru oraz informatycznych systemów świadczeniowych. Jak podaje, 135 tys. osób skorzystało z ankiety pomagającej sprawdzić prawo do renty wdowiej. Tłumaczy, jak Zakład przygotowuje się do obsługi zainteresowanych nowym świadczeniem i w jaki sposób można o nie wnioskować.
Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Jak już pisaliśmy, przyznanie nowego świadczenia będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Bez tego nie może być wypłacona, ponieważ jest ona połączeniem dwóch świadczeń.
Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca. Na początkowym etapie będzie to 15 proc. własnego świadczenia oraz cała renta rodzinna (która wynosi 85 proc., świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej) lub 15 proc. ustalonej dla wdowy lub wdowca renty rodzinnej i 100 proc. wypracowanego świadczenia. Od 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego będzie podwyższona do 25 proc. Nie może jednocześnie przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie kwoty 5342,88 zł brutto. Zapytaliśmy o to, jak ZUS przygotowuje się do operacji przyjmowania wniosków.
Czy Zakład spodziewa się lawiny takich wniosków już w pierwszych tygodniach 2025 roku?
Iwona Dąbrowska, wicedyrektor ds. nadzoru oraz informatycznych systemów świadczeniowych: - Już od stycznia spodziewamy się dużego zainteresowania klientów i wzmożonego ruchu na salach obsługi oraz w kanale telefonicznym. Od 1 stycznia 2025 r. na portalu PUE/eZUS udostępnimy naszym klientom dwa nowe wnioski: wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) i wniosek o rentę rodzinną (ERR). Dzięki temu klienci będą mogli złożyć te wnioski bez konieczności przychodzenia do placówek ZUS.
- Zaktualizowany wniosek o rentę rodzinną klienci mogą składać w formie papierowej od 20 grudnia br. Również wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną klienci będą mogli złożyć w formie papierowej od 1 stycznia 2025 r.
- Pomimo tego, że wnioski o rentę wdowią będzie można składać już od stycznia 2025 r., to połączone świadczenia będziemy mogli wypłacać dopiero od 1 lipca 2025 r. Dlatego aby otrzymać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r., osoby zainteresowane mają czas na złożenie wniosków do 31 lipca 2025 r.
Jak ZUS przygotował się do tego operacyjnie i logistycznie? Będą specjalne okienka, dodatkowa liczba pracowników zajmująca się tylko tymi wnioskami czy też te wnioski będą przyjmowane w ramach innych spraw emerytalno-rentowych?
- Na potrzeby przygotowań do akcji obsługi klientów zainteresowanych rentą wdowią podjęliśmy szereg działań. Miedzy innymi od 16 grudnia br. uruchomiliśmy w Centrum Kontaktu Klientów ZUS (CKK) pod ogólnopolskim numerem infolinii ZUS 22 560-16-00 nowy profil tematyczny rozmowy - (8) Renta wdowia.
- Przygotowaliśmy jednolite wytyczne dla naszych placówek do obsługi renty wdowiej, ze szczególnym uwzględnieniem: zadbania o pełną obsadę stanowisk na okres przewidywanego wzmożonego ruchu klientów (w szczególności w styczniu i w czerwcu 2025 r. - przed rozpoczęciem wypłaty świadczeń), dotyczące wyznaczenia dodatkowych opiekunów sal, którzy nie tylko będę kierować klientów do właściwych stanowisk, ale będą również udzielać ogólnych informacji i pomagać w wypełnianiu wniosków - zarówno papierowo, jak i elektronicznie. Aby ułatwić kierowanie klientów do właściwych stanowisk w Systemie kierowania ruchem klientów, w menu biletomatu dodaliśmy nowy przycisk "Renta wdowia". Po jego wyborze klient otrzymuje bilet z numerem stanowiska, przy którym zostanie obsłużony.
- Przygotowania obejmują również zapewnienie klientom dostępu do specjalnych stacji komputerowych, przy których będą mogli przy wsparciu pracownika SOK wypełnić i wysłać wnioski o nabycie prawa do zbiegu świadczeń przez portal PUE/eZUS; zabezpieczenia dodatkowych miejsc siedzących w części, w której klienci będą oczekiwali na obsługę, co jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych bądź osób z niepełnosprawnościami. W miarę możliwości dodatkowych stanowisk obsługi przeznaczonych do przyjmowania wniosków w ramach tzw. szybkiej ścieżki - analogicznie jak na dzienniku podawczym bez konieczności oczekiwania; w przypadku bardzo dużej liczby klientów włączenie do obsługi wszystkich stanowisk obsługi (również dedykowanych innym zakresom merytorycznym), tak aby klienci, którzy do nich trafią, byli od razu obsłużeni.
- Już od listopada br. doradcy emerytalni na stanowiskach "Emerytury i renty" we wszystkich naszych placówkach udzielają klientom informacji o przepisach prawa regulujących wypłatę "renty wdowiej", tj. m.in.: warunkach przyznawania świadczenia, zasadach wyboru świadczenia korzystniejszego, zasadach wypłaty renty wdowiej, terminów i wysokości wypłat świadczeń w zbiegu, możliwych metodach złożenia wniosku o rentę wdowią (papierowo, elektronicznie przez portal PUE/eZUS), formularzach, na których można będzie się ubiegać o rentę wdowią.
- Należy podkreślić, że klienci nie muszą przychodzić osobiście do placówek ZUS, ponieważ potrzebne informacje mogą również uzyskać: podczas e-wizyty, tj. wideorozmowy/kontaktu on-line z doradcą emerytalnym bez wychodzenia z domu. Szczegóły umawiania e-wizyt są dostępne dla klientów na stronie; poprzez kontakt telefoniczny z konsultantami Centrum Kontaktu Klientów ZUS (CKK) pod ogólnopolskim numerem infolinii ZUS 22 560-16-00, wybierając profil tematyczny rozmowy "Renta wdowia". Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 - 18.00. Można to zrobić także poprzez wysłanie zapytania w jednej z dostępnych form (poprzez Formularz kontaktowy zapytania ogólnego, wysłanie pytania na adres mailowy cot@zus.pl lub po zalogowaniu do PUE/eZUS przez opcję "Zadaj pytanie ZUS").
- Biorąc pod uwagę zainteresowanie klientów nowym świadczeniem oprócz szeroko pojętej planowanej przez Zakład akcji informacyjnej (ulotki, plakaty, informacje w mediach lokalnych i ogólnopolskich) tradycyjnie zakładamy udział pracowników SOK w różnych wydarzeniach, eventach, imprezach lokalnych, podczas których promować będziemy PUE/e-ZUS i udzielać informacji nt. świadczenia oraz zasad składania wniosków o rentę wdowią, a w miarę potrzeb organizować tzw. dyżury eksperckie przy współpracy z lokalnymi organizacjami zrzeszającymi grupy seniorów.
Czy jest już dużo zapytań w tej sprawie? Ile osób sprawdzało prawo do renty wdowiej poprzez udostępnioną przez Zakład ankietę?
- Ankieta została zamieszczona 3 grudnia br. na stronie internetowej ZUS. Dzięki niej klient może sprawdzić czy będzie mógł skorzystać z renty wdowiej. W postaci pytań ankieta sprawdza krok po kroku, czy klient spełnia wszystkie warunki wymagane do przyznania świadczenia tj. klient podaje własną datę urodzenia, płeć, datę śmierci małżonka oraz składa oświadczenia o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej, zawarciu związku małżeńskiego czy wysokości dotychczasowych świadczeń. W wyniku ankiety otrzymuje informację, którego warunku nie spełnia. Do 30 grudnia z ankiety skorzystało już ponad 135 tys. klientów.
- Od stycznia 2025 r. ankieta zostanie połączona z kalkulatorem do wyliczenia szacunkowej kwoty połączonych świadczeń.
- Poprzez kanał telefoniczny, od 16 do 27 grudnia na infolinii odebraliśmy telefonów w tej sprawie ponad 3 tys. telefonów i obsłużyliśmy 162 maile. W styczniu ankieta pozwalająca na weryfikację uprawnień będzie również dostępna na infolinii.
Czy w ostatnich tygodniach 2024 było widoczne zwiększenie liczby wnioskujących o rentę rodzinną, w związku z tym, że do tego by otrzymać tzw. rentę wdowią, czyli połączone dwa świadczenia, konieczne jest posiadanie prawa do renty rodzinnej?
- Analizując wpływ wniosków o rentę rodzinną w poszczególnych miesiącach roku bieżącego oraz poprzedniego, zauważyliśmy znaczny wzrost od września 2024 r. Przy czym w grudniu 2024 r. wpływ ten był największy. Zostało złożonych do ZUS ponad 36 tys. wniosków, co jest wartością pięciokrotnie większą niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.
Jak dużo - według szacunków ZUS - uprawnionych jest do tzw. renty wdowiej?
- Na podstawie dostępnych danych, liczba wniosków została oszacowana na 1150 tys. - jest to liczba wdów i wdowców uprawnionych do renty rodzinnej w ZUS, w tym 580 tys. to liczba wdów i wdowców uprawnionych do renty rodzinnej i własnego świadczenia w ZUS (są to przyznane małżonkom renty rodzinne, w tym zawieszone).
Monika Krześniak-Sajewicz