Emeryci, kluczowe jest tych 12 dni. Potem cofną emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega w sprawie problemów z wypłatą emerytury. Świadczenie może w ogóle nie zostać wypłacone części osób. Chodzi o zmiany w danych, które trzeba wprowadzić najpóźniej do 12. dnia przed wypłatą świadczenia. Jeśli nie zdążymy, narażamy się na problemy z płynnością wypłat.

  • Emerytura nie trafi do odbiorcy, jeśli zmieniły się dane, a senior nie zgłosił tego w ZUS.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi wprowadzać zmiany do 12. dnia przed terminem wypłaty.
  • Problem nieaktualnych danych dotyczy każdego, kto otrzymuje świadczenia z ZUS, nie tylko emerytów.

ZUS przypomina, że zmiany danych do wypłat, powinny być jak najprędzej zgłaszane. Pamiętać o tym powinni wszyscy, którzy dostają pieniądze z ZUS. Jeśli w trakcie wypłaty okaże się, że numer konta bankowego beneficjenta jest nieaktualny, wysłane pieniądze zostaną cofnięte.

Reklama

Także stary adres zamieszkania grozi doniesieniem świadczenia pod niewłaściwe drzwi. W efekcie można nawet ominąć wypłatę emerytury, ale także nie otrzymać listownych informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

"Jeśli ktoś nie zmieni adresu na aktualny, a my wyślemy na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie, czyli skutki jej doręczenia będą obciążały adresata korespondencji" - ostrzega Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

ZUS: Musisz zdążyć na 12 dni przed wypłatą

ZUS uczula więc klientów i przypomina, że musimy pamiętać, aby najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem wypłaty emerytury zgłosić zmiany dotyczące danych potrzebnych do wysyłki świadczenia.

"Każdą zmianę adresu i numeru rachunku bankowego nasz klient powinien zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym wypłacamy mu, co miesiąc jego pieniądze. Jeśli ktoś zrobi to zbyt późno lub w ogóle o tym zapomni, wypłacona przez nas emerytura lub renta wróci do nas" - mówi rzeczniczka.

Klienci ZUS zapominają nierzadko

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że do takich sytuacji dochodzi nierzadko. Seniorzy zwykle zmianę danych zgłaszają za późno lub w ogóle o tym zapominają, a później sprawa wychodzi na jaw już, gdy świadczenie nie dociera na konto.

Aktualizacji danych można dokonać bez wychodzenia z domu. "Zmiany można wprowadzić samemu poprzez swoje konto na PUE ZUS lub w każdej placówce ZUS" - zachęca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »