Polska gospodarka na progu srebrnej rewolucji
Starzenie się społeczeństw współczesnej Europy staje się głównym problemem cywilizacyjnym dla gospodarek krajów UE. Także w Polsce sytuacja demograficzna zmieni się w najbliższych latach diametralnie. Będziemy musieli się zmierzyć z wyzwaniami, których wcześniej nie było.
Prognozy są nieubłagane - w 2050 r. Polska stanie się jednym z krajów Europy o najbardziej zaawansowanym procesie starzenia się populacji. Wskaźnik starości wzrośnie w Polsce prawie dwukrotnie i wyniesie ponad 30 proc. Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zwraca uwagę, że to przesunie nas na 7. pozycję wśród krajów Unii Europejskiej o najstarszej strukturze wieku. W związku z tak wyraźnymi zmianami w demografii, niezbędne jest dostosowywanie całej gospodarki i ekonomii dla nowego profilu pacjenta i klienta - seniora.
Polska gospodarka stoi na progu "srebrnej rewolucji" i musimy się przygotować na problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa.
9 czerwca 2017 r. odbędzie się III Kongres Gospodarki Senioralnej, którego organizatorami są Ministerstwo Rozwoju oraz Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.
- Stwierdzenie, że polska gospodarka znajduje się na progu "srebrnej rewolucji" obrazuje pewien przełomowy moment, w którym właśnie w tej chwili się znajdujemy. Duże obciążenie finansów publicznych, z uwagi na starzejące się społeczeństwo. Niska dzietność. Z drugiej strony mnóstwo przykładów z zagranicy i przykładów z już rodzącego się rynku usług dla osób starszych u nas w Polsce. To wszystko ubrane w rozwiązania nowych technologii, e-społeczeństwo, ekonomię współdzielenia. Będziemy mówić o pojęciach dotychczas niedyskutowanych, które mogą być szansą rozwoju dla polskich przedsiębiorców i dawać nowe miejsca pracy - wyjaśnia Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Podczas planowanego kongresu spotkają się przedstawiciele biznesu, władz centralnych, samorządowych, instytucji naukowych, ośrodków badań społecznych oraz wspierających te inicjatywy organizacji senioralnych na poziomie krajowym i regionalnym. Celem jest stworzenie jak najlepszych warunków życia i funkcjonowania dla seniorów. Chodzi o to, by gospodarka senioralna stała się czynnikiem rozwoju gospodarczego dla przedstawicieli środowisk senioralnych, środowiska finansowego, deweloperów, polityków i samorządów, służby zdrowia oraz świata nauki. (js)