Renta rodzinna. Jaka będzie waloryzacja w 2025 r.?
Renta rodzinne to świadczenie finansowe przysługujące najbliższym członkom rodziny po śmierci bliskiej osoby. Świadczenie to, podobnie jak emerytury i inne renty podlega corocznej waloryzacji, która odbywa się 1 marca. Kto może otrzymać rentę rodzinną i o ile wzrośnie jej wysokość po marcowej waloryzacji?
Renta rodzinna to świadczenie przysługujące najbliższym członkom rodziny po śmierci bliskiej osoby. Świadczenie to przysługuje, jeżeli zmarły w chwili śmierci miał prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniał warunki do ich otrzymania, miał prawo do emerytury pomostowej, pobierał zasiłek, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Prawo do renty rodzinnej mają natomiast dzieci zmarłego do uzyskania przez nie 16. roku życia lub 25. roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki oraz dzieci bez względu na wiek, które stały się niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub 25. rokiem życia, w przypadku kontynuacji nauki.
Renta rodzinna przysługuje również m.in.:
● małżonkowi, który pozostawał ze zmarłym we wspólności majątkowej - gdy miał skończone 50. lat w chwili śmierci, gdy wychowuje co najmniej jedno dziecko do 16. lub 18. roku życia, lub sprawuje opiekę nad dzieckiem niezdolnym do pracy, lub
● małżonkowi, który ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.
Renta rodzinna pod pewnymi warunkami przysługuje także wnukom i rodzeństwu zmarłego, a także jego rodzicom.
Wysokość renty rodzinnej stanowi pewien procent świadczenia zmarłego, w związku z czym jej wysokość nie jest stała. Renta rodzinna przysługuje w wysokości:
● 85 proc. świadczenia zmarłego - gdy do renty uprawniona jest jedna osoba,
● 90 proc. świadczenia zmarłego - gdy do renty uprawnione są 2 osoby,
● 95 proc. świadczenia zmarłego - gdy do renty uprawnione są 3 lub więcej osób.
Jeżeli renta rodzinna przysługuje więcej niż jednej osobie, to wówczas jest ona proporcjonalnie dzielona między uprawnionych.
Renta rodzinna podlega również corocznej waloryzacji emerytur i rent, która będzie miała miejsce 1 marca 2025 r. Wskaźnik waloryzacji obliczany jest na podstawie inflacji konsumenckiej lub emeryckiej (w zależności od tego, który wskaźnik jest wyższy) oraz 20 proc. realnego wzrostu płac.
Zgodnie z ustawą budżetową wskaźnik waloryzacji 1 marca 2025 r. wyniesie 5,82 proc. Oznacza, że to, że o tyle zostanie podniesiona renta rodzinna. Jeżeli więc renta rodzinna jest równa np. kwocie minimalnej emerytury, to po waloryzacji jej wysokość wzrośnie z 1780,96 zł do 1884 zł brutto.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzono nowe świadczenie, tzw. rentę wdowią, która przysługuje wdowie lub wdowcowi pod warunkiem posiadania prawa do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia. Renta wdowia daje możliwość pobierania od 1 lipca 2025 r. renty wdowiej oraz własnego świadczenia. Wówczas osoba uprawniona do renty wdowiej może wybrać, czy chce pobierać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia, czy woli pobierać 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.
WB