Renta wdowia to wyższa emerytura. Nie każdy skorzysta, tak złożysz wniosek

Od 1 stycznia 2025 r. weszły przepisy wprowadzające rentę wdowią. Jak wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, najwięcej wniosków złożono w placówkach ZUS. Powodem może być m.in. duże skomplikowanie wniosku. Jak wypełnić wniosek o rentę wdowią, żeby nie popełnić błędu?

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby uzyskać rentę wdowią?

Renta wdowia przeznaczona jest dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do własnego świadczenia emerytalno-rentowego oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Nie jest to jednak świadczenie dodatkowe, ale możliwość wypłaty tzw. "świadczeń w zbiegu".

Do końca 2024 r. w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń obowiązywała zasada wypłaty wyłącznie jednego świadczenia. Od 1 stycznia 2025 r. z osoby, które spełniają warunki do otrzymania renty wdowiej, będą natomiast miały dwie możliwości wyboru: mogą albo otrzymywać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia, albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Jednak wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.

Jak wypełnić wniosek o rentę wdowią? Instrukcja

Osoby, które nie mają ustalonego własnego świadczenia i/lub renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ale spełniają warunki do ich uzyskania, przed złożeniem wniosku o rentę wdowią, powinny najpierw złożyć wnioski o ww. świadczenia. Osoby, które mają ustalone prawo do ww. świadczeń, mogą od razu złożyć wniosek o rentę wdowią.

Reklama

Wniosek o rentę wdowią składa się na formularzu ERWD. Wniosek może być złożony osobiście w oddziale ZUS, drogą pocztową lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych / eZUS.

Wniosek o rentę wdowią - krok po kroku

Wniosek należy wypełniać wielkimi literami, czarnym lub niebieskim długopisem. Wybrane pola należy zaznaczać znakiem X.

Strona 1

Na pierwszej stronie wniosku znajduje się instrukcja wypełnienia wniosku oraz pouczenie dotyczące tego, jakie warunki należy spełnić do otrzymania renty wdowiej.

W dalszej części wnioskodawca wypełnia swoje dane oraz adres zamieszkania.

Strona 2

Osoby, które nie mieszkają w Polsce, wypełniają rubrykę dotyczącą miejsca ostatniego zamieszkania w Polsce lub adresu ostatniego pobytu oraz podają adres do korespondencji.

W dalszej części strony wnioskodawca, który pobiera rentę rodzinną, zaznacza instytucję, która wypłaca rentę oraz podaje numer świadczenia. Osoby, które nie pobierają renty rodzinnej, ale złożyły wniosek o przyznanie tego świadczenia, również zaznaczają, która instytucja rozpatruje ich wniosek.

Strona 3

Na kolejnej stronie osoby pobierające inne świadczenie, podają jego numer oraz zaznaczają, która instytucje je wypłaca. Jeżeli wnioskodawca dopiero złożył wniosek o inne świadczenie, podaje, która instytucja rozpatruje jego wniosek.

W dalszej części wniosku wnioskodawca deklaruje, czy w dniu śmierci współmałżonka pozostawał z nim we wspólności majątkowej oraz czy obecnie jest w związku małżeńskim.

Strona 4

W rubryce Zakres wniosku należy wybrać, o co wnosi wnioskodawca oraz, które świadczenie chce otrzymywać w wysokości 100 proc.

Następnie wnioskodawca wybiera, w jaki sposób chce otrzymywać świadczenie. W tym celu może podać numer rachunku bankowego lub wskazać adres zamieszkania, na który chce otrzymywać świadczenia.

Dalsza część wniosku również dotyczy formy otrzymywania świadczenia, jednak wypełniają ją jedynie osoby, które nie mieszkają na stałe w Polsce.

Strona 5

Na kolejnej stronie wnioskodawca wskazuje, jakie dokumenty oraz w jakiej ilości dołącza do wniosku.

Strona 6

Wnioskodawca zaznacza, w jaki sposób chce otrzymać odpowiedź od ZUS-u. Do wyboru ma trzy opcje:

  1. W placówce ZUS (osobiście lub przez osobę upoważnioną),
  2. Pocztą na adres podany we wniosku,
  3. Na Platformie Usług Elektronicznych.

Na końcu wniosku należy wpisać datę wypełnienia wniosku oraz złożyć własnoręczny podpis.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o rentę wdowią?

Prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożono wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca br.

WB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »