Renta wdowia. Ważna informacja od szefa ZUS
W rozmowie z "Faktem" szef ZUS Zbigniew Derdziuk zdradził, ile średnio wyniesie świadczenie. Przekazał również, że w pierwszym miesiącu 2025 roku na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawi się również nowe narzędzie dedykowane osobom uprawnionym do wdowich rent.
Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. O rentę wdowią mogą ubiegać się osoby spełniające poniższe kryteria:
- osiągnęły wiek emerytalny, który wynosi: 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn,
- do dnia śmierci małżonka pozostawały we wspólnocie małżeńskiej,
- nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Jak podkreślał rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka - ZUS nie przyzna renty wdowiej osobie, która nie będzie miała ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
W rozmowie z "Faktem" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk przekazał, że kierowana przez niego instytucja jest przygotowana do obsługi wniosków o renty wdowie. "Szacujemy, że ok. 1,2 mln osób może być uprawnionych do renty wdowiej" - powiedział. To, czy dana osoba kwalifikuje się do otrzymywania renty wdowiej, można już w tej chwili sprawdzić na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy wypełnić ankietę, która pojawiła się na początku grudnia.
"Ankieta prowadzi klienta krok po kroku i podpowiada, czy spełnia on wszystkie warunki wymagane do przyznania świadczenia. W praktyce klient podaje własną datę urodzenia, płeć, datę śmierci małżonka oraz składa oświadczenia o pozostawaniu we wspólności majątkowej, zawarciu związku małżeńskiego czy wysokości dotychczasowych świadczeń" - wyjaśnił prezes ZUS.
Osoby uprawnione do świadczenia powinny zajrzeć na stronę Zakładu w styczniu. Jak przekazał Derdziuk pojawi się tam kalkulator umożliwiający wyliczenie kwoty świadczenia.
Z kalkulacji ZUS wynika, że w latach 2025-2026 osoby uprawnione do renty wdowiej, będą otrzymywać miesięcznie średnio około 370 zł, a w kolejnych latach 650-850 zł. "Wzrost wysokości świadczeń będzie wynikał ze zmiany ustalonego procentu dla wybranego przez osobę uprawnioną jednego z dwóch świadczeń, do których ma ona prawo i które składają się na rentę wdowią. W latach 2025-2026 odsetek ten [...] będzie wynosił 15 proc., ale od 2027 roku wzrośnie do 25 proc." - powiedział prezes ZUS.
Rentę wdowią będzie można pobierać w dwóch wariantach. W pierwszym senior będzie otrzymywać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia, a w drugim 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.