Rząd podnosi wiek emerytalny. Zmiany mają dotyczyć jednej grupy zawodowej
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych. Wśród wielu zmian jest także propozycja podniesienia wieku emerytalnego dla tej grupy zawodowej. Rząd chce, aby komornicy mogli przejść na emeryturę pięć lat później niż obecnie.
- Ministerstwo Sprawiedliwości chce podniesienia wieku emerytalnego dla komorników sądowych.
- Obecnie są oni odwoływani ze stanowiska po osiągnięciu 65. roku życia.
- W myśl noweli mogliby oni zdecydować o pracy nawet do 70. roku życia, choć rząd pozostawi tutaj dobrowolność.
Nowela ustawy o komornikach sądowych byłaby powrotem do stanu sprzed 2019 roku, przypomina serwis dziennik.pl. Ewentualne zmiany mają pozostawić komornikom dobrowolność w decyzji dotyczącej dłuższej pracy.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar od miesięcy, a nawet od czasu, gdy był jeszcze Rzecznikiem Praw Obywatelskich, apelował o zmianę przepisów dotyczących komorników sądowych i przywrócenie możliwości ich pracy do 70. roku życia. W myśl obecnych założeń komornicy sądowi są odwoływani z zajmowanego stanowiska po ukończeniu 65. roku życia.
"Teraz, już jako Minister Sprawiedliwości konsekwentnie wprowadzam niezbędne zmiany prawne" - napisał w komunikacie resort sprawiedliwości.
Innych zawodów prawniczych także dotyczą limity, jednak choćby w przypadku notariuszy ministerstwo odwołuje ich ze służby w wieku 70 lat. To samo dotyczy sędziów, o ile na ich pracę do 70. roku życia zgodę wyrazi KRS. Z kolei w przypadku adwokatów i radców prawnych przepisy prawa nie regulują górnej granicy wieku uprawniającego do wykonywania ich zawodów.
To właśnie przepisy regulujące pracę innych zawodów prawniczych były motywacją do wdrożenia zmian wobec komorników sądowych.
"Na tle wskazanych prawniczych grup zawodowych jedynie komornicy w wieku 65 lat muszą - w sposób bezwzględny - zakończyć wykonywanie zawodu" - czytamy w projekcie ustawy.
Przeczytaj również: Będą duże zmiany w pracy komorników? Kontrowersyjny pomysł zespołu Brzoski
Również sądy administracyjne w całym kraju zwracały uwagę, że odwoływanie komorników sądowych po osiągnięciu przez nich 65. roku życia jest niezgodne z unijną dyrektywą 2000/78/WE. Resort sprawiedliwości podkreśla, że to objaw dyskryminacji tej grypy zawodowej.
Resort sprawiedliwości w projekcie podkreśla, że komornicy sądowi zachowają prawo do przejścia na emeryturę w wieku 65 lat. Dodaje jednak, ze to dłuższa praca w tym zawodzie jest oczekiwana społecznie, a nowela dostosuje też polskie przepisy do unijnych wymogów walki z dyskryminacją wiekową.
Projekt nowelizacji ustawy jeszcze w kwietniu trafił do rządu. Teraz przepisami zajmie się Sejm i Senat.