Rząd podnosi wiek emerytalny. Zmiany mają dotyczyć jednej grupy zawodowej

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych. Wśród wielu zmian jest także propozycja podniesienia wieku emerytalnego dla tej grupy zawodowej. Rząd chce, aby komornicy mogli przejść na emeryturę pięć lat później niż obecnie.

  • Ministerstwo Sprawiedliwości chce podniesienia wieku emerytalnego dla komorników sądowych.
  • Obecnie są oni odwoływani ze stanowiska po osiągnięciu 65. roku życia. 
  • W myśl noweli mogliby oni zdecydować o pracy nawet do 70. roku życia, choć rząd pozostawi tutaj dobrowolność.

Nowela ustawy o komornikach sądowych byłaby powrotem do stanu sprzed 2019 roku, przypomina serwis dziennik.pl. Ewentualne zmiany mają pozostawić komornikom dobrowolność w decyzji dotyczącej dłuższej pracy.

Bodnar chce podniesienia wieku emerytalnego

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar od miesięcy, a nawet od czasu, gdy był jeszcze Rzecznikiem Praw Obywatelskich, apelował o zmianę przepisów dotyczących komorników sądowych i przywrócenie możliwości ich pracy do 70. roku życia. W myśl obecnych założeń komornicy sądowi są odwoływani z zajmowanego stanowiska po ukończeniu 65. roku życia. 

Reklama

"Teraz, już jako Minister Sprawiedliwości konsekwentnie wprowadzam niezbędne zmiany prawne" - napisał w komunikacie resort sprawiedliwości.

Innych zawodów prawniczych także dotyczą limity, jednak choćby w przypadku notariuszy ministerstwo odwołuje ich ze służby w wieku 70 lat. To samo dotyczy sędziów, o ile na ich pracę do 70. roku życia zgodę wyrazi KRS. Z kolei w przypadku adwokatów i radców prawnych przepisy prawa nie regulują górnej granicy wieku uprawniającego do wykonywania ich zawodów. 

To koniec z dyskryminacją komorników

To właśnie przepisy regulujące pracę innych zawodów prawniczych były motywacją do wdrożenia zmian wobec komorników sądowych. 

"Na tle wskazanych prawniczych grup zawodowych jedynie komornicy w wieku 65 lat muszą - w sposób bezwzględny - zakończyć wykonywanie zawodu" - czytamy w projekcie ustawy.

Przeczytaj równieżBędą duże zmiany w pracy komorników? Kontrowersyjny pomysł zespołu Brzoski

Również sądy administracyjne w całym kraju zwracały uwagę, że odwoływanie komorników sądowych po osiągnięciu przez nich 65. roku życia jest niezgodne z unijną dyrektywą 2000/78/WE. Resort sprawiedliwości podkreśla, że to objaw dyskryminacji tej grypy zawodowej.

Komornicy sami zdecydują o dłuższej pracy

Resort sprawiedliwości w projekcie podkreśla, że komornicy sądowi zachowają prawo do przejścia na emeryturę w wieku 65 lat. Dodaje jednak, ze to dłuższa praca w tym zawodzie jest oczekiwana społecznie, a nowela dostosuje też polskie przepisy do unijnych wymogów walki z dyskryminacją wiekową. 

Projekt nowelizacji ustawy jeszcze w kwietniu trafił do rządu. Teraz przepisami zajmie się Sejm i Senat. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »