Reklama

Skromna waloryzacja emerytur i rent

Tegoroczna podwyżka świadczeń w ramach waloryzacji emerytur i rent będzie bardzo skromna. Od jutra najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych.

Jak wyjaśnia minister pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz, taka podwyżka świadczeń wynika z przepisów ustawowych. Emerytury i renty zwiększają się o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac.

Reklama

Niewielka inflacja i niewielki wzrost płac w zeszłym roku sprawiły, że najniższe świadczenia wzrosną bardzo nieznacznie. Minister zainspirował dyskusję, jak w przyszłości podwyższyć te najniższe emerytury i renty.

Zaproponował pracodawcom i związkowcom, by świadczenia waloryzowane były wszystkim o inflację, a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac. O ile część pracodawców uznała, że pomysł jest godny rozważenia, to związkowcy powiedzieli kategoryczne "nie".

Jak mówi IAR Wiesława Taranowska z OPZZ, nie może być tak, że jedni emeryci składają się na świadczenia innych emerytów. To państwo ma obowiązek dbania o najsłabszych.

Według ministra Kosiniaka-Kamysza, byłoby najlepiej, gdyby emerytury i renty można było waloryzować kwotowo, czyli każdemu po równo, tak jak było w 2012 roku.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, takie rozwiązanie jest możliwe tylko epizodycznie. Minister wyraził nadzieję, że może uda się wypracować nowy sposób podwyższenia najniższych świadczeń na lata następne.

Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Dowiedz się więcej na temat: waloryzacja rent i emerytur | renty | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »