Spokojna starość za pracę w UE

Coraz więcej Polaków pracuje legalnie za granicą, nie wszyscy jednak wiedzą, że za tę pracę będą mogli w przyszłości otrzymać prawo do emerytury z zagranicy.

Coraz więcej Polaków pracuje legalnie za granicą, nie wszyscy jednak wiedzą, że za tę pracę będą mogli w przyszłości otrzymać prawo do emerytury z zagranicy.

Przykładowo po 10 latach pracy w Irlandii Północnej osoba która powróciła do Polski, po osiągnięciu przez nią wieku emerytalnego, może otrzymywać emeryturę 450 zł miesięcznie.

W takim przypadku należy złożyć do ZUS wniosek o świadczenia z Polski i Wielkiej Brytanii. Wniosek składa się na formularzu, który obowiązuję w Polsce, do którego należy dołączyć dokumenty stwierdzające uprawnienie do świadczeń oraz unijny formularz E 207 "Informację dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej". Ważny jest fakt, że na formularzu tym przedstawia się zarówno okresy pracy w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii, gdyż okres pracy w jednym kraju można uzupełnić okresem pracy z zagranicy i na odwrót.

Reklama

ZUS nawiązuję wtedy kontakt z instytucją zagraniczną, a ta najpierw ustali, a następnie wypłaci nam należną część emerytury. Zarówno ZUS jak i instytucja zagraniczna ustalają emeryturę niezależnie od siebie na podstawie własnych przepisów.

Za 5 lat 250 zł

Gra jest warta świeczki, gdyż jak się szacuję osoba pracująca w Wielkiej Brytanii przez 5 lat może otrzymywać co najmniej 250 zł miesięcznie. Wysokość emerytury zależy od tego w jakim kraju i ile lat przepracowaliśmy oraz jaki rodzaj składek został odprowadzony.

Dlatego bardzo ważne jest, aby gromadzić dokumentację dotyczącą okresów zatrudnienia. Osoby pracujące powinny dopilnować czy pracodawca odprowadza za nie składki na ubezpieczenie, gdyż tylko fakt opłacania składek uprawnia nas do ubiegania się o świadczenia poza Polską.

Przykładowo w Wielkiej Brytani minimalny staż pracy wynosi 11 lat co daje nam około 20 funtów tygodniowo, natomiast żeby otrzymać najwyższą brytyjską emeryturę wypłacaną przez państwo tj 82 funty na tydzień należy pracować przez 44 lata,. Nie będzie to jednak jedyna emerytura jaką dostaniemy, gdyż często pracownicy zachodnich firm obejmowani są również zakładowymi planami emerytalnymi.

Państwa Unii Europejskiej również poprzez opłacanie czynszów, czy specjalne dodatki świąteczne starają się uprzyjemnić życie swoich emerytów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | starość | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »