Średnie emerytury w Europie. Polacy nie ufają świadczeniom z ZUS

Ile wynosi średnia emerytura w Europie? Najniższa jest w Albanii, a najwyższa w Islandii - wynika z danych Eurostatu. Na tle średniej europejskiej emerytura w Polsce nie wypada najlepiej. Na wyższe świadczenia mogą liczyć nawet mieszkańcy niewielkiego Cypru czy Estonii.

Emerytury w Europie nadal najczęściej uzależnione są od wysokości dochodów. Europejski kanał Euronews donosi, że już mniej niż połowa Europejczyków jest przekonana, że emerytura wystarczy im na godne życie po 65 roku życia.

Ogromne różnice w emeryturach w Europie

Dane Eurostatu, na które powołuje się Euronews, potwierdzają, że świadczenia emerytalne w Europie różnią się zarówno pod względem samej wysokości, jak i standardu siły nabywczej. Czyli tego, co za taką emeryturę można kupić.

Najwyższą emeryturę brutto w 2021 roku otrzymywali mieszkańcy Islandii, których świadczenie przekraczało 2700 euro miesięcznie (w przeliczeniu ponad 11,5 tys. zł). Blisko 2600 euro otrzymują Luksemburczycy, a około 2500 euro przysługuje Duńczykom. 

Reklama

We Francji, w Niemczech i Hiszpanii wysokość emerytury jest niemal identyczna i wynosi średnio 1450 euro. Powyżej średniej europejskiej są także emerytury mieszkańców północnej Europy, m.in. Szwecji czy Norwegii, a także Szwajcarii czy Belgii. 

Z kolei z najniższymi w Europie świadczeniami liczyć muszą się mieszkańcy Serbii, Turcji i Bułgarii. Ich emerytury mieszczą się w przedziale 220-270 euro miesięcznie. Najniższą emeryturę pobierają jednak Albańczycy. Ich świadczenia to zaledwie 131 euro miesięcznie, a więc nieco ponad 550 zł. 

Polska grubo poniżej średniej emerytury w Europie

Dane Eurostatu wskazują, że średnia emerytura w Europie wynosi obecnie 1294 euro, co w przeliczeniu daje około 5,5 tys. zł. Tymczasem w Polsce senior ma otrzymywać średnio 538 euro miesięcznie, a więc około 2,3 tys. zł miesięcznie. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na początku czerwca podał dane o przeciętnej wysokości emerytury w Polsce. Krajowe dane wskazują, że średnio seniorzy otrzymują ponad 3,5 tys. zł. To znacznie więcej niż wskazują dane Eurostatu, jednak nadal dużo mniej niż średnia unijna

Polacy nie wierzą w swoją przyszłość na emeryturze

Z badania Eurobarometru przeprowadzonego w 2023 roku przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) tylko 42 proc. konsumentów w UE ma pewność, że będzie mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapewnić sobie godne życie przez całą emeryturę.

Poziom pewności spada oczywiście wraz z wysokością emerytury. I tak najwyższą ufność wobec świadczeń mają Luksemburczycy (61 proc.), Holendrzy (59 proc.) i Duńczycy (58 proc.). Najmniej zaufania wobec utrzymania na emeryturze mają m.in. Polacy. Tylko 28 proc. z nas wierzy, że świadczenie z ZUS wystarczy na godne życie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | Eurostat | średnia europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »