Terminy wypłat emerytur w styczniu. ZUS zmienił harmonogram, oni poczekają do lutego

Kiedy emerytura z ZUS dotrze do seniorów? Terminy wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są datami z góry ustalonymi. ZUS zmienił jednak harmonogram na styczeń 2024. Choć zwyczajowo instytucja zapewnia wypłaty w poszczególnych terminach, dzień otrzymania świadczenia może się zmienić, gdy wypada święto lub niedziela. W styczniu, ze względu na okres świąteczno-noworoczny część emerytów wypłaty świadczenia nie zobaczy, ponieważ dostali pieniądze wcześniej w grudniu. Na wypłatę następnej emerytury z ZUS będą musieli poczekać do lutego.

  • Terminy wypłat emerytur z ZUS przypadają zwykle w siedmiu konkretnych dniach.
  • W wypadku części seniorów data przekazania emerytury w styczniu została zmieniona.
  • Tego typu decyzja zapada, gdy wypłata emerytury przypada na dzień wolny od pracy.

Kiedy ZUS wyśle emeryturę w styczniu? Terminy wypłat emerytur określone są w 7 konkretnych terminach i dlatego też emeryci przelewów lub listonoszy z pieniędzmi powinni spodziewać się co miesiąc w tych samych dniach. Jednak w przypadkach, gdy daty wypłat wypadają w dni wolne od pracy, założone z góry terminy nie są stosowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

W styczniu zamiast 7 terminów emeryci otrzymają świadczenie w 6 terminach. To ze względu na wypadające święta i sylwestra. Seniorzy, którzy otrzymują świadczenie na początku miesiąca, w grudniu 2023 roku otrzymali pieniądze dwa razy. Drugie świadczenie powinno było do nich wpłynąć do 29 grudnia, który był ostatnim dniem pracy w 2023 roku.

Kiedy emerytura w styczniu? W te dni ZUS wyśle świadczenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury wypłaca w 7 terminach w każdym miesiącu niezależnie od jego dni. W styczniu 2024 roku pierwszy termin wypada w Nowy Rok i ta styczniowa wypłata została przerzucona na grudzień 2023. W wypadku następnych dwóch terminów dojdzie w styczniu do przesunięć i pieniądze będą wypłacone dzień wcześniej, jak zwykle to ZUS czyni.

Harmonogram wypłat emerytury w styczniu 2024, ze względu na okres świąteczno-noworoczny i wypadające w terminach wypłat dni wolne, został nieco zmieniony. Daty wypłat emerytury z ZUS przypadają w pierwszym miesiącu roku w następujące dni:

  • 1. dzień miesiąca - Nowy Rok (wypłata do 29 grudnia 2023),
  • 5. dzień miesiąca - piątek,
  • 6. dzień miesiąca - sobota (wypłata w piątek 5 stycznia),
  • 10. dzień miesiąca - środa,
  • 15 dzień miesiąca - poniedziałek,
  • 20. dzień miesiąca - sobota (wypłata w piątek 19 stycznia),
  • 25. dzień miesiąca - czwartek.

ZUS ustala terminy wypłat emerytur. Dlaczego takie?

Decyzja o tym, kiedy emerytura z ZUS będzie trafiać do emeryta, zapada już w chwili składania wniosku o emeryturę. ZUS sam wybiera termin na podstawie tego, ile świadczeń wypłaca danego dnia oraz tempa, z jakim napływają składki emerytalne. Dlatego też nie ma możliwości, by wszyscy seniorzy otrzymali emeryturę jednego dnia.

W szczególnych wypadkach wskazane wyżej daty wypłat emerytury mogą nie obowiązywać. Warto wówczas zorientować się indywidualnie w swoim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kiedy prowadzone są wypłaty świadczeń.

Termin wypłaty emerytury można zmienić. ZUS musi mieć konkretne argumenty

Czy można zmienić termin wypłaty emerytury? Tak, jednak ZUS może wniosek o zmianę daty rozpatrzyć pozytywnie tylko w sytuacji przedstawienia odpowiednich argumentów. Co więcej, samego terminu jako tako nie zmieniamy, a możemy jedynie wystąpić o jego konkretne ustalenie. Musimy pamiętać o tym, że taki wniosek należy złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie samej emerytury.

Zmianę terminu wypłaty z ZUS możemy uzyskać tylko w sytuacji, gdy dobrze uzasadnimy nasze podanie. Instytucja może przychylić się do wniosku zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy zobowiązani dokonywać wpłat na cele, których terminy ustalone są z góry urzędowo i nie podlegają negocjacjom. Jest tak na przykład z alimentami.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »