W środę rejestracja projektu wdowiej emerytury. "Z nowego świadczenia skorzysta od 1,3 do 1,5 mln Polaków"
W najbliższą środę zostanie złożony w Sejmie wniosek o rejestrację komitetu zbierającego podpisy pod projektem ustawy wprowadzającej tzw. rentę wdowią. To pomysł Lewicy, który zostanie tym razem złożony jako obywatelski. Zakłada dodatkowe świadczenie dla seniorów, którym zmarł małżonek.
W środę 4 stycznia 2023 w Sejmie złożone zostaną podpisy pod wnioskiem o rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy "Renta wdowia" - poinformował Marek Kacprzak, rzecznik prasowy Klubu Lewicy.
W ostatni wtorek Interia pisała, że na początku stycznia do marszałek Sejmu Elżbiety Witek ma zostać zgłoszony projekt, który powstał na bazie poselskiego projektu Lewicy, ale wcześniej trafił do sejmowej zamrażarki. Pierwotnie miało to nastąpić już w połowie grudnia, ale polityczne zamieszanie wokół próby odblokowania środków z KPO spowodowało przesunięcie tej daty.
Projekt ustawy zostanie złożony do laski marszałkowskiej po raz drugi, tym razem jako obywatelski projekt ustawy. Wprowadza systemową zmianę, która ma pozwolić owdowiałym seniorom poradzenie sobie z kosztami stałymi, które w pojedynkę, pozostając tylko z jednym świadczeniem są trudne do udźwignięcia.
Lewica oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponują, aby wodowały senior lub seniorka mogli zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie, w sytuacji śmierci współmałżonka, druga osoba może zostać przy swojej emeryturze albo pobierać 85 proc. świadczenia małżonka (w zależności od tego które jest wyższe).
Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu. Jak pisaliśmy, będzie jednocześnie wprowadzony limit kwotowy tak przeliczonej emerytury.
- Z nowego świadczenia skorzysta od 1,3 do 1,5 mln Polaków i Polek. To duża grupa seniorów, która dziś najbardziej cierpi z powodu wysokiej inflacji. Waloryzacja emerytur nie nadąża za galopującą drożyzną. Wśród emerytów rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem. Wprowadzenie renty wdowiej, choć częściowo, pomoże zatrzymać to zjawisko. Świadczenie to będzie trwałym systemowym wsparciem dla emerytów i rencistów - a nie jednorazową zapomogą, zależną od widzimisię polityków - argumentują autorzy projektu.
Monika Krześniak-Sajewicz