Reklama

Waloryzacja emerytur 2022 r. Czy podwyżka pozwoli seniorom spłacić długi?

Z danych GUS wynika, że tylko niecałe 40 proc. emerytów ocenia swoją sytuację materialną jako dobrą [1]. Ma się to poprawić w 2022 r. wraz z rekordową, 5-proc. waloryzacją emerytur. Seniorzy będą mogli także liczyć na wypłatę trzynastek, a niektórzy dodatkowo zyskają na Polskim Ładzie. Czy to pomoże w spłacie ich zadłużenia? Według danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych 60 proc. gospodarstw domowych emerytów i rencistów ma zobowiązania do spłaty w wysokości ponad 10 tys. zł, a prawie 5 proc. nawet na ponad 100 tys. zł.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Wysokie ceny towarów i usług utrudniają emerytom bieżącą obsługę zobowiązań, w tym spłatę zadłużeń wobec wierzycieli. Część seniorów otrzymała niedawno dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci czternastej emerytury, co nieco podreperowało ich budżety. Reszta na większe zmiany w sytuacji finansowej będzie musiała poczekać do marca przyszłego roku.

Rekordowa waloryzacja, trzynastka i emerytury bez PIT

Na 1 marca planowana jest waloryzacja emerytur, która w 2022 r., ze względu na rosnącą inflację, ma osiągnąć rekordowy poziom. Wypłaty dla emerytów mają być wyższe o 5 proc., niektórzy analitycy mówią nawet o 7 proc.

Reklama

W przyszłym roku kontynuowana będzie także wypłata trzynastych emerytur, a dodatkowe zmiany przyniosą ustalenia Polskiego Ładu. Rząd planuje podwyższyć kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Skorzystają na tym seniorzy, których miesięczne wypłaty nie przekraczają 2500 zł brutto. Nie zapłacą oni podatku od emerytury, należy jednak pamiętać o zmianach związanych z obowiązkiem płacenia 9 proc. składki zdrowotnej.

- Kilkaset lub nawet kilkadziesiąt złotych nadwyżki w miesięcznym budżecie, jeżeli mamy zadłużenie, pozwala już na ustalenie z wierzycielem planu regularnej spłaty zadłużenia. Osoby zadłużone często zapominają, że dług można np. rozłożyć na raty. Windykacja polubowna - jak sama nazwa wskazuje - ma na celu wypracowanie wspólnego rozwiązania, możliwego do zaakceptowania dla obu stron. Także emeryci, świadomi swoich zaległości w spłacaniu zobowiązań, powinni skontaktować się z wierzycielem lub firmą windykacyjną, by porozmawiać o spłacie długu. Dzięki temu odsetki przestaną rosnąć, a osoba zadłużona będzie coraz bliżej uporządkowania swojej sytuacji finansowej - mówi  Marcin Czugan, Prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych, organizacji realizującej kampanię "Windykacja? Jasna sprawa!".

Emeryci nie są gotowi na nagłe wydatki

Aż dla 50,6 proc. emerytów i rencistów posiadających kredyty i pożyczki ich miesięczna wysokość rat wynosi pond 500 zł [2]. 60 proc. gospodarstw domowych emerytów i rencistów ma zobowiązania do spłaty w wysokości ponad 10 tys. zł, a prawie 5 proc. nawet na ponad 100 tys. zł. Dlaczego się zadłużają? Z jednej strony chcą poprawić swój komfort życia, wyjeżdżać na wczasy, wyremontować mieszkanie. Z drugiej - zmuszają ich do tego nieprzewidziane wydatki. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że udział wydatków w dochodzie rozporządzalnym emeryta wynosi 69 proc. W związku z tym aż 42,3 proc. z nich nie byłoby w stanie pokryć z własnych środków nieoczekiwanego wydatku w wysokości 1350 zł. A te się zdarzają - niedopłata w rachunkach, awaria samochodu, drogie leczenie, to wszystko może nadszarpnąć domowy budżet.

- Przy zaciąganiu zobowiązań finansowych bardzo ważna jest kontrola nad należnościami i ustalanie miesięcznej raty z tzw. buforem bezpieczeństwa, na wypadek  pojawienia się kolejnych nieprzewidzianych wydatków. Jeżeli natomiast zobowiązanie zacznie przekraczać nasze możliwości spłaty, to niezwłocznie poinformujmy o tym bank, by wspólnie poszukać rozwiązania. Pamiętajmy też, że kontakt ze strony firmy windykacyjnej często jest szansą na szybkie, polubowne rozwiązanie problemów finansowych - dodaje Marcin Czugan.

Według GUS, niecałe 40 proc. emerytów ocenia swoją sytuację materialną jako dobrą. Wpływ na taką surową ocenę mogą mieć niespłacone należności, które często są powodem zmartwień i stresu. Nie należy więc czekać ze spłatą zadłużenia na większy zastrzyk gotówki. Nawet mała, ale regularna miesięczna wpłata przybliża osobę zadłużoną do wyjścia z długów.

[1] Główny Urząd Statystyczny "Jakość życia osób starszych w Polsce"
[2] Raport "Sytuacja na rynku Consumer Finance" Związku Przedsiębiorstw Finansowych

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »