13 proc. Europejczyków pracuje na emeryturze. Jak na tle innych państw wypadają Polacy?
Nadal pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego 13 proc. Europejczyków, w tym niemal tyle samo Polaków - wynika z badania siły roboczej w Unii Europejskiej przeprowadzonego przez Eurostat. Najczęściej wskazywanym powodem uczestniczenia w życiu zawodowym było przywiązanie do wykonywanego zajęcia. Jednak co 3. ankietowany przyznał, że pracuje, bo musi dorobić do emerytury.
W Polsce na pracę w wieku emerytalnym decyduje się 13,1 proc. osób uprawnionych do pobierania emerytury. To niemal taki sam odsetek, co średnia dla całej Wspólnoty (13 proc.). Podobnie jak w Unii Europejskiej, tak w naszym kraju, emeryci zwykle pracują dlatego, że lubią swój zawód. Ten powód wskazało 41,7 proc, respondentów Eurostatu. A ok. 30 proc. badanych podało względy finansowe.
Drugim najczęściej wymienianym powodem były finanse (30,1 proc.). Prawie 13 proc. badanych za najważniejszą przyczynę uznało utrzymanie integracji społecznej, a 9,3 proc. badanych - atrakcyjność finansową pracy. Jedynie dla niewielkiego odsetka (3,5 proc.) argumentem do kontynuowania zajęcia był fakt, że partner nadal był zatrudniony.
Najczęściej na pracę w wieku emerytalnym decydują się mieszkańcy krajów bałtyckich. Z zawodu nie rezygnuje ponad połowa emerytów w Estonii (54,9 proc.). Na Łotwie taką decyzję podejmuje średnio nieco mniej osób (44,2 proc.). Zaś na Litwie osiągnięcie wieku emerytalnego nie przeszkadza w wykonywaniu pracy zawodowej 43,7 proc. uprawnionym. Poza podium znalazła się Szwecja, gdzie na pracę na emeryturze decyduje się 41,7 proc. emerytów.
Najmniej chętnych do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest w krajach Południowej Europy - informuje Eurostat. Na dole tabeli jest Rumunia, gdzie w 2023 r. pracowało zaledwie 1,7 proc. seniorów. Druga od dołu jest Grecja. Tam osiągnięcie 67 lat nie odstraszyło od pracy 4,2 proc. uprawnionych do odpoczynku osób. A trzecia Hiszpania, gdzie po ukończeniu 65. roku życia nadal pracuje 4,9 proc. emerytów. Wyżej w tabeli są: Chorwacja, Słowenia, Belgia i Włochy.
Najczęściej Europejczycy uzasadniają decyzję o nieporzucaniu zawodu faktem, że lubili pracować i nadal chcieli być produktywni. Ten powód podało 36,3 proc. respondentów Eurostatu. Drugie miejsce w skali ważności zajęły powody finansowe. Konieczność dorobienia do zbyt niskiej emerytury wskazał niemal co 3. badany (28,6 proc. emerytów). Pod uwagę brano też chęć utrzymania integracji społecznej i atrakcyjność finansową pracy.
W 2023 r. na emeryturę przeszło 10,3 proc. mieszkańców UE. Średni wiek emerytalny w Unii wyniósł 61,3 roku. Najwcześniej na emeryturę przechodzili Słoweńcy (58,3 roku życia), a najpóźniej Duńczycy i Grecy (67 lat).