Załatwić sprawę OFE przed wejściem PPK - Borys, PFR
Ostateczne rozwiązanie sprawy Otwartych Funduszy Emerytalnych należałoby zaprezentować przed wejściem w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych, czyli 1 stycznia 2019 r. - zapowiedział prezes PFR, Paweł Borys. Jego zdaniem, wzmocniłoby to zaufanie uczestników OFE do systemu emerytalnego.
"Jeśli chodzi o PTE i OFE, to trwają prace w MF, żeby dokonać uzgodnień i dopracować te propozycje, które zgłaszał premier Mateusz Morawiecki, czyli przekazanie 75 proc. aktywów na IKZE" - powiedział w Parkiet TV Borys.
"Ja osobiście uważam, że dobrze byłoby przed wdrożeniem PPK, aby uczestnicy OFE, Polacy, mieli jasność w tym zakresie, bo to będzie wzmacniało zaufanie do całego systemu co do OFE" - dodał.
Według założeń zaprezentowanych przez Mateusza Morawieckiego w lipcu 2016 r. 75 proc. aktywów z Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pierwotnie reforma miała wejść w życie od początku 2018 r., a później ten termin był kilkukrotnie przekładany.
Borys zaznaczył, że Pracownicze Plany Kapitałowe powinny zacząć obowiązywać od początku 2019 r.
"Minister finansów, Teresa Czerwińska, powiedziała, że ta data nie ulega zmianie" - powiedział.
Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych przewiduje, że od początku 2019 r. program ma obowiązywać przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób, a małe firmy i jednostki sektora finansów publicznych dopiero od połowy 2020 r.
Szykują się zmiany w projekcie dotyczącym Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ministerstwo Finansów i Polski Fundusz Rozwoju rozpatrują właśnie uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych. Liczne uwagi zgłosili ostatnio zarówno przedstawiciele pracodawców jak i związków zawodowych.
Jak zaznaczył w rozmowie z IAR Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan potrzebne są na przykład zmiany dotyczące karania pracodawców za zniechęcanie pracowników do uczestnictwa w programie. Przewidywana kara dwóch lat więzienia jest niedopuszczalna - ocenia Jeremi Mordasewicz
Szef Solidarności zwraca uwagę na obligatoryjność PPK. Także Piotr Duda negatywnie ocenia kary więzienia dla pracodawców, którzy będą namawiać pracowników, żeby wypisywali się z tych programów. Dodał, że jego związek promuje programy emerytalne, które są prowadzone obecnie w zakładach pracy.
Według Piotra Dudy PPK nie rozwiązują też problemu niskich świadczeń emerytalnych.
Rząd jest otwarty na wszelkie uwagi - mówi IAR wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodaje, że liczy na kompromis w tej sprawie i uwagi partnerów społecznych analizowane są przez jego resort we współpracy z innymi resortami. 16 kwietnia odbędzie się konferencja uzgodnieniowa, na której zostanie przedstawiona kolejna wersja programu.
Projekt ustawy o PPK w obecnym kształcie zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy.
Państwo będzie płaciło składkę powitalną 250 złotych i dopłatę roczną 240 złotych. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 procent wynagrodzenia pracownika i dobrowolną do 2,5 procent. Pracownik zaś składkę podstawową 2 procent i dobrowolną do 2 procent. Łączna minimalna składka może zatem wynieść 3,5 procent, a maksymalna 8 procent.
IAR
...................
Do PPK zapisani zostaną wszyscy zatrudnieni, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne, niezależnie od formy zatrudnienia. Jeżeli pracownik zdecyduje się przeznaczyć na emeryturę 2 proc. swojego wynagrodzenia, to pracodawca musi mu dołożyć 1,5 proc. I wtedy pracownik dostaje od państwa "premię" 0,5 proc.
Przy minimalnym, ustawowym wynagrodzeniu będzie to 20 zł.
- Warto jednak pamiętać, że ta premia będzie pochodzić z Funduszu Pracy, na który pracownicy wpłacają 2,5 proc. swego wynagrodzenia - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego. - Premia dla pracowników zostanie sfinansowana przez nich samych.
.........................