ZUS ostrzega, czego nie robić. Może wypłacić niższą emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić niższą emeryturę względem tego, na co mieliśmy szansę jeszcze w okresie aktywności zawodowej. Zakład ostrzega przed działaniami, jakich dopuścić może się odkładający składki pracownik. Są trzy praktyki, które szczególnie zmniejszają kwotę świadczenia.

Swoją przyszłą emeryturę każdy może obliczyć dzięki kalkulatorowi dostępnemu na oficjalnej stronie ZUS. Wartość wskazana przez kalkulator jest jedynie prognozą, którą zniweczyć może kilka działań w okresie aktywności zawodowej. ZUS ostrzega, ponieważ wciąż wiele osób nie ma pojęcia, że pewne decyzje to w zasadzie błędy zmniejszające kwotę przyszłego świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych bije na alarm, ponieważ powtarzanie tych błędów prowadzić może nawet do otrzymania emerytury poniżej minimalnej. Zgodnie z danymi ZUS te tzw. mikroemerytury pod koniec 2024 pobierało 456 tys. osób, a ich liczba rośnie w zasadzie z miesiąca na miesiąc.

Reklama

ZUS ostrzega przed błędnymi decyzjami. W efekcie wypłaci mniejszą emeryturę

Jak ostrzega ZUS, są trzy szczególnie szkodliwe decyzje podejmowane w okresie odkładania składek emerytalnych, które prowadzą do zmniejszenia wartości przyszłej emerytury. Te błędy, które obniżają wartość emerytury wypłacanej po wieku emerytalnym, to: 

  • praca bez umowy lub na umowę o dzieło, od której nie są odprowadzane składki emerytalne,
  • częste bezpłatne urlopy,
  • ciągłe zwolnienia lekarskie.

Powtarzanie się tych decyzji sprowadza się do tego samego - ograniczenia sumy składek emerytalnych na przyszłą emeryturę. Im mniej zaś odłożymy, tym mniejsza będzie nasza emerytura.

Jeszcze gorzej, gdy nie mamy zebranego odpowiedniego kapitału emerytalnego i stażu pracy (kobiety 20 lat, mężczyźni 25 lat), a na emeryturę przejdziemy najszybciej jak to możliwe. W takim wypadku w zasadzie sami skazujemy się na głodowe świadczenie.

ZUS wskazuje, jak zwiększyć świadczenie. Wyższa emerytura w zasięgu każdego

Zamiast podejmować szkodliwe dla przyszłej emerytury decyzje, lepiej zwrócić uwagę na działania, które mogą podnieść wartość przyszłego świadczenia emerytalnego. ZUS zachęca swoich klientów, by pracować po wieku emerytalnym.

To pozwala wypracować większy kapitał na koncie w ZUS, a jednocześnie zmniejsza średnią liczbę lat dalszego życia. W ten właśnie sposób rekordzista ze Śląska otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce, która wynosi 48 673,53 zł brutto. Mężczyzna przeszedł na emeryturę ponad 20 lat po wieku emerytalnym i ma za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy pracy bez zwolnień chorobowych.

- Rekordowo wysokie i bardzo niskie emerytury to dowód na to, że warto długo pracować i płacić składki. Dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca - podsumowuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »