ZUS pobrał pierwsze opłaty za przesyłanie składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz pierwszy pobrał wczoraj opłaty za przekazywanie składek do funduszy emerytalnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz pierwszy pobrał wczoraj opłaty za przekazywanie składek do funduszy emerytalnych.

Od przelanej na konta OFE kwoty ponad 20 mln zł, ZUS potrącił 0,76 proc. czyli ok. 150 tys. zł. Pobranie tej opłaty umożliwiło opublikowanie ustawy budżetowej na ten rok. O opłatach na rzecz ZUS za przekazywanie składek do OFE mówi także ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Jednak ze względu na lukę prawną nie wiadomo było, kto ma ponosić te opłaty. Dlatego też od maja 1999 r., kiedy ZUS zaczął przekazywać składki do funduszy emerytalnych, nie otrzymywał za to żadnej zapłaty.

Jednak zgodnie z interpretacją Ministerstwa Pracy i Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi przesłaną do ZUS, opłaty za przekazywane składki ma ponosić towarzystwo emerytalne: ZUS ma potrącać opłaty od każdej przesłanej do OFE składki, natomiast rozliczenie pobranej opłaty ma należeć do towarzystw emerytalnych. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się jednak same PTE, ponieważ ich zdaniem żadne przepisy nie wskazują na obciążanie tymi kosztami towarzystw. Wojciech Kwiatkowski, prezes PTE Pocztowo-Bankowego, uważa, że jest to kolejne niedopatrzenie prawne w systemie emerytalnym i z pewnością będzie ono wymagało zmiany przepisów.

Reklama

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: oplaty | opłaty | składki | OFE | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »