ZUS pozwala na dziedziczenie pieniędzy po bliskich. Możliwe, że też masz szansę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) godzi się na dziedziczenie środków z subkonta. Wystarczy tylko spełnić jeden warunek, aby otrzymać środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), które znalazły się w ZUS po reformie z 2014 roku. Jeśli spełnimy wymagania, należy złożyć odpowiedni wniosek. O pieniądze po zmarłym bliskim warto się starać, bo z danych ZUS wynika, że na subkontach znajduje się średnio po 29 tys. zł.

 • ZUS zezwala na dziedziczenie środków z subkonta w ZUS, czyli części konta emerytalnego.
 • Aby postarać się o przetransferowanie środków, trzeba spełnić warunek. Ten jednak zależy wyłącznie od zmarłego bliskiego.
 • Polacy zgromadzili na subkontach ZUS średnio 29 tys. zł.

ZUS w drodze reformy z 2014 roku stał się dysponentem środków zgromadzonych na Otwartych Funduszach Emerytalnych. Wtedy część znajdujących się w OFE pieniędzy trafiła na subkonta w ZUS. Obecne zasady pozwalają na dziedziczenie zebranych tam pieniędzy. Bliscy zmarłego mają możliwość złożenia wniosku o dziedziczenie po jego śmierci, ale może się to wydarzyć wyłącznie w określonej sytuacji.

Reklama

ZUS godzi się na dziedziczenie ze specjalnego konta. Czym jest subkonto ze środkami z OFE?

Subkonto w ZUS stanowi część konta emerytalnego, które należy do osoby ubezpieczonej. W posiadaniu subkonta są urodzeni po 1968 roku, ale także ci, którzy posiadają rachunek OFE. Co ważne, w określonych sytuacjach środki z subkonta w ZUS mogą ulec podziałowi. Wydarzyć się to może w momencie, gdy miejsce ma:

 • rozwód
 • unieważnienie małżeństwa,
 • ustanie wspólności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa,
 • umowne wyłączenie lub ograniczenie wspólności ustawowej,
 • śmierć osoby, do której jest przypisane subkonto.

Ile środków na subkontach? Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił - to średnio 29 tys. zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił dane dotyczące stanu środków na subkontach z końca czerwca 2022 roku. Wynika z nich, że na subkontach średnio zgromadzonych jest po 29 tys. zł. Ciekawostką może być fakt, że średnio więcej odłożone mają kobiety. Te zebrały przeciętnie 29 555,32 zł. Natomiast panowie średnio zebrali na subkontach w ZUS po 28 324,77 zł.

Jeśli spojrzeć natomiast na sprawę wedle roczników, największe kwoty na subkontach mają przypisane osoby urodzone w latach 1958 - 1965. Na subkontach w ZUS zgromadzili bowiem średnio po 60 tys. zł.

Dziedziczenie środków z konta w ZUS. Jak przejąć środki z subkonta?

Pieniądze z subkonta w ZUS możemy dziedziczyć, jeśli nasz bliski zmarł. Specjalny wniosek o dziedziczenie złożyć możemy jednak tylko w jednej szczególnej sytuacji.

Zawnioskować o dziedziczenie pieniędzy z ZUS możemy tylko w sytuacji, gdy zmarły bliski pobierał emeryturę nie dłużej niż 3 lata. Jeśli osoba zmarła, której środki chcielibyśmy odziedziczyć, wypłatę emerytury otrzymywała przez dłużej niż 3 lata, możliwość dziedziczenia środków z ZUS przepada.

Wnioski o dziedziczenie środków z ZUS idą w tysiące. Wypłacono grube miliony złotych

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy zdali sobie sprawę z możliwości dziedziczenia środków z subkonta w ZUS. Portal prawo.pl wskazuje, że tylko w 2022 roku ZUS rozpatrzył 97 tys. wniosków spadkobierców. W ostatnich latach wyraźnie widać trend wzrostowy, ponieważ sumy wypłat dziedziczonych środków wzrastają z roku na rok:

 • w 2020 roku suma wypłat dziedziczonych środków oscylowała wokół 490 mln zł,
 • w 2021 roku wypłacono około 740 mln zł,
 • w 2022 roku przetransferowano 796,5 mln zł.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziedziczenie | ZUS | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »