ZUS obiecuje 700 zł więcej dodatku do emerytury. Dostanie tylko jeden rocznik

Dodatek do emerytury, który wypłacany jest w największej kwocie, to emerytura honorowa. Do końca lutego kwota świadczenia to 5540,25 zł, ale kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji marcowej. ZUS już zapowiedział tego wzrost dodatku do emerytury o ponad 700 zł. Więcej dostaną jednak tylko emeryci z jednego rocznika.

  • Emerytura honorowa jest najwyższym dodatkiem do emerytury i tak samo jak emerytura podlega marcowej waloryzacji.
  • ZUS już obiecał zwiększyć kwotę emerytury honorowej. Od 1 marca świadczenie wzrośnie o ponad 700 zł.
  • Wzrost świadczenia dotyczy jednak tylko osób z jednego rocznika. Co więcej, waloryzacja dotyczy tylko świadczeń jeszcze niewypłaconych.

Dodatek do emerytury, jakim jest emerytura honorowa to obecnie 5540,25 zł. Jednak już od piątku 1 marca kwota świadczenia wzrośnie powyżej 6,2 tys. zł. Tak wysokie wsparcie trafi jednak wyłącznie do tych, którzy swoje 100. urodziny obchodzić będą po 1 marca 2024 roku. Waloryzacja dotyczy jednak wyłącznie świadczeń, które mają zostać przyznane. Raz przyznana emerytura honorowa nie zmienia bowiem swojej kwoty już do końca okresu pobierania.

Reklama

Waloryzacja emerytury honorowej. ZUS obiecuje wzrost o ponad 700 zł

Dodatek do emerytury, jakim jest emerytura honorowa, podlega marcowej waloryzacji. ZUS już ujawnił nową oficjalną kwotę emerytury honorowej, którą będzie wypłacał od 1 marca. - Ci, którzy skończą 100 lat 1 marca 2024 roku dostaną ponad 700 zł więcej niż ci, którzy już świętowali swoją "setkę". - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie.

Nowa kwota emerytury honorowej, którą ZUS będzie wypłacał od piątku 1 marca, wyniesie w sumie 6246,13 zł. Oznacza to, że najwyższy dodatek do emerytury wzrośnie o 705,88 zł względem kwoty obowiązującej od 1 marca 2023 do 29 lutego 2024.

- Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - mówi rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Świadczenie tylko dla emerytów z tego rocznika. Oni dostaną ponad 6246,13 zł

Seniorzy urodzeni po 1 marca 1924 roku dostaną emeryturę honorową w kwocie wyższej o 705,88 zł względem tych, którzy setne urodziny świętowali w okresie 1 marca 2023 - 29 lutego 2024. Jak przekazał ZUS, w Polsce obecnie żyje niemal 2600 stulatków.

Wypłata tego dodatku do emerytury odbywa się tylko na podstawie kryterium wiekowego. ZUS przyznaje emeryturę honorową nawet wtedy, gdy stulatek nie przepracował w swoim życiu ani jednego dnia.

ZUS ten dodatek do emerytury wypłaca z automatu. Wniosek wymagany tylko od nich

Jeśli otrzymujemy z ZUS emeryturę, nie ma konieczności składania wniosku o ten honorowy dodatek do emerytury. Pieniądze zostaną bowiem wypłacone automatycznie. Jednak stulatkowie, którzy nie pobierają żadnego świadczenia z ZUS, koniecznie muszą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Ze względu na to, że nie widnieją w systemach ZUS, dopiero po złożeniu wniosku mogą liczyć na wypłatę emerytury honorowej.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | emerytura | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »