Mama 4 plus w 2024 r. Ile wynosi świadczenie i komu przysługuje?

Osoby, które zrezygnowały z pracy zarobkowej na rzecz wychowywania co najmniej czwórki dzieci, mogą starać się o uzyskanie tzw. świadczenia Mama 4 plus. Takie świadczenie przysługuje jednak wyłącznie pod pewnymi warunkami. Kto może otrzymać świadczenie uzupełniające? Ile wynosi świadczenie Mama 4 plus w 2024 r.?

Komu przysługuje świadczenie Mama 4+?

Świadczenie Mama 4 plus to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, przysługujące osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub nie podjęły go w ogóle, ze względu na wychowywanie co najmniej 4 dzieci. Świadczenie to jest więc pewnego rodzaju wsparciem finansowym i/lub dodatkiem do emerytury osób, które poświęciły swój rozwój zawodowy na rzecz wychowywania dzieci, a tym samym, ze względu na brak odpowiedniego stażu pracy, nie mają one prawa do najniższej emerytury.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama plus przysługuje:

●      kobietom, które ukończyły 60. rok życia, urodziły i wychowywały lub tylko wychowywały co najmniej czwórkę dzieci,

●      mężczyznom, którzy ukończyli 65. rok życia oraz wychowywali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub nie wychowywała ich przez długi czas.

Świadczenie to przysługuje ponadto polskim obywatelom lub obywatelom jednego z państw członkowskich EU, lub EFTA mającym prawo pobytu albo stałego pobytu w Polsce, lub cudzoziemcom, którzy mają zalegalizowany pobyt w Polsce.

Reklama

Jak złożyć wniosek o świadczenie Mama 4 plus?

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek, którego wzór znajdziemy zarówno na stronie internetowej ZUS, jak i dowolnej placówce Zakładu.

We wniosku o świadczenie Mama plus należy wskazać wszelkie najważniejsze informacje, takie jak m.in. dane osobowe wnioskodawcy wraz z adresem zamieszkania oraz informacje dotyczące danych osobowych dzieci. W razie konieczności do wniosku należy również dołączyć orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem oraz, jeżeli akt urodzenia dziecka nie został sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, zagraniczny akt urodzenia dziecka potwierdzający urodzenie, a także inne dokumenty, które mogą mieć znaczenie dla przyznania świadczenia.

Jeśli o świadczenie Mama plus ubiega się ojciec dzieci, to wówczas we wniosku musi on wskazać datę zgonu matki dzieci, datę porzucenia przez nią dzieci albo datę zaprzestania wychowywania ich przez długi czas. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzają stan osobisty, majątkowy, rodzinny i materialny wnioskodawcy.

Ile wynosi świadczenie Mama 4 plus w 2024 r.?

Świadczenie Mama 4 plus nie może być niższe od najniższej krajowej emerytury i wynosi ono jej równowartość. Od 1 marca 2023 r. wysokość świadczenia uzupełniającego wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli około 1445 zł na rękę. Świadczenie Mama 4 plus podobnie jak świadczenia emerytalne podlega corocznej waloryzacji, w związku z czym od 1 marca 2024 r. będzie ono wynosić 1780,96 zł.

Osoba uprawniona do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego otrzymuje świadczenie albo w pełnej kwocie, albo w takiej wysokości, aby jej renta lub emerytura, zostały wyrównane do wysokości najniższej obowiązującej w danym momencie emerytury. Jeżeli zaś osoba, która wychowywała 4 lub więcej dzieci otrzymuje najniższą emeryturę, to wówczas nie przysługuje jej świadczenie Mama 4 plus.

Zgodnie z informacjami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w lipcu 2023 r. świadczenie Mama 4 plus otrzymywało około 60 tys. osób. Jak podała ówczesna prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska w wypowiedzi dla PAP, od 1 marca 2019 r. do 30 czerwca 2023 r. wypłacono aż 1 mld 964 mln zł w ramach rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. 

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mama 4 plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »