W święta propozycje kredytowe trafiają na podatny grunt

* Atrakcyjna propozycja kredytowa i chęć zakupu produktów o dużej wartości - to najpopularniejsze powody, dla których przed świętami decydujemy się na zakupy z wykorzystaniem kredytu, pokazuje badanie Santander Consumer Banku. * Według badania, 14 proc. Polaków deklaruje, że przynajmniej raz kupiło coś na raty w okresie świąt. * Skłonność do zakupów na raty rośnie z poziomem osiąganego dochodu. Dla konsumentów jest to rozwiązanie pozwalające korzystać z zakupowych okazji i zarządzać finansową płynnością.

Boże Narodzenie to okres zwiększonego obciażenia domowych budżetów, a mimo to konsumenci decydują się w tym czasie na dodatkowe zakupy. Często dotyczy to towarów o większej wartości, nie związanych bezpośrednio ze świętami. Sprzyjają temu atrakcyjne promocje, dostępność kredytów na zakup towaru i usług, czyli popularnych rat oraz chęć sprawienia prezentu całej rodzinie.

Jak pokazuje badanie Santander Consumer Banku, wykonane na potrzeby raportu "Polaków portfel własny - świąteczne przygotowania", 14 proc. respondentów przynajmniej raz kupiło coś na raty w okresie świątecznym. Do tego grona dołączy kolejny niecały procent badanych, którzy tego nigdy nie robili, ale planują taką formę zakupów w tym roku.

Reklama

Rosnącą liczbę osób korzystających z kredytu na zakup towarów i usług, popularnie nazywanego ratami, potwierdzają dane Biura Informacji Kredytowej. W pierwszym półroczu 2018 r. wzrosła liczba zarówno kredytów finansujących sprzedaż ratalną, jak i kredytów gotówkowych. Co istotne, najbardziej wzrosła liczba kredytów udzielonych na niskie kwoty, czyli do 50 tys. zł.

To co zaskakuje to fakt, że coraz częściej produkty na raty kupują konsumenci zarabiający powyżej 5 tys. zł netto miesięcznie. Nie robią tego z powodu braku pieniędzy. Zakupy ratalne są dla nich atrakcyjną formą finansowania wydatków. Na świąteczne zakupy na raty decyduje się już prawie 40 proc. najlepiej zarabiających.

- Potwierdzają to nasze obserwacje i informacje uzyskiwane od klientów. Decydują się oni na kredyt na zakup towarów i usług nie dlatego, że w danym momencie nie mają możliwości sfinansowania zakupu z bieżących dochodów. Wybierają takie rozwiązanie, bo to efektywny sposób zarządzania płynnością domowego budżetu i szansa na skorzystanie z dobrej oferty banku - mówi Agnieszka Kociemska, dyrektor Departamentu Sprzedaży i Zarządzania Relacjami z Partnerami Biznesowymi Santander Consumer Banku.

Najwięcej osób wybiera finansowanie ratalne w okresie świątecznym w miastach od 250 do 500 tys. mieszkańców (18,2 proc.). Częściej tę formę finansowania zakupów wskazywali mężczyźni (17,1 proc.), niż kobiety (11,1 proc.). Największą grupę konsumentów deklarujących zainteresowanie zakupami na raty znajdziemy w grupie wiekowej 40-49 lat (co piąta osoba). Najmniejszy odsetek korzystających z tej formy finansowania jest wśród osób po 70. roku życia (niecałe 10 proc.).

O BADANIU

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 5-6 listopada 2018 r. W badaniu wzięły udział osoby dorosłe reprezentatywne dla całej Polski. Próba n=1000

Opr. KM

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »