Nowe zasady podróży do Wielkiej Brytanii od 2 kwietnia. Trzeba zapłacić 50 zł

W środę, 2 kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące podróży do Wielkiej Brytanii. Polacy oraz mieszkańcy innych krajów UE przed wjazdem do tego państwa, muszą uzyskać ETA, czyli Elektroniczną Autoryzację Podróży. Lepiej zrobić to teraz, bo od 9 kwietnia cena za wyrobienie dokumentu wzrośnie.

ETA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży nie jest wizą ani paszportem. Wielka Brytania wprowadziła tę procedurę w celu wzmocnienia bezpieczeństwo granic i usprawnienia procesów wjazdowych. ETA obowiązuje od 2 kwietnia, ale nabór wniosków rozpoczął się już 6 marca. 

Kto musi mieć ETA, a kto jest zwolniony z tego obowiązku?

ETA muszą posiadać wszyscy obcokrajowcy, od których Wielka Brytania nie wymaga wiz, czyli m.in. obywateli państw Uni Europejskiej, którzy przyjeżdżają na Wyspy turystycznie, chcą odwiedzić rodzinę oraz tych, którzy nie mają uregulowanego statusu migracyjnego w Wielkiej Brytanii. Jeśli ich pobyt jest krótszy niż 6 miesięcy, nie muszą mieć wizy. 

Reklama

Czytaj także: Londyn chce zlikwidować lukę podatkową. Liczy na życzliwość donosicieli

O wizę muszą ubiegać się osoby, które zamierzają zostać w Wielkiej Brytanii dłużej, udają się tam w celach zarobkowych, mają kartotekę lub kiedyś zabroniono im wjazdu na teren UK. Osoby posiadające podwójne obywatelstwo polsko-brytyjskie nie muszą składać wniosku uzyskanie ETA. Podczas podróży do Wielkiej Brytanii muszą legitymować się jednak paszportem brytyjskim. Z ETA zwolnieni są również podróżujący tranzytem z przesiadką na lotniskach Heathrow i Manchester pod warunkiem, że nie przechodzą przez kontrolę graniczną. 

Gdzie złożyć wniosek o ETA?

O ETA można wnioskować wyłącznie za pośrednictwem UK ETA App oraz witryny apply-for-an-eta.homeoffice.gov.uk. Wymagane jest wniesienie opłaty wynoszącej 9 funtów (około 50 zł). Od 9 kwietnia opłata wzrośnie do 16 funtów (około 80 zł). Płatności można dokonać za pośrednictwem Visa, Mastercard, American Express, JCB, Apple Pay lub Google Pay.

Jak długo ważne jest ETA?

ETA jest ważna przez 2 lata lub do czasu wygaśnięcia ważności paszportu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Przez cały okres ważności ETA można podróżować do Wielkiej Brytanii wielokrotnie. W przypadku utraty paszportu trzeba złożyć nowy wniosek o autoryzację podróży. Do wniosku o ETA należy dołączyć zdjęcie paszportu, zdjęcie twarzy. Trzeba go złożyć na co najmniej trzy dni przed planowaną podróżą. 

Co się stanie w przypadku braku ETA?

Rząd Wielkiej Brytanii nie informuje na swoje stronie, co się stanie w przypadku, gdy ktoś nie będzie miał ETA. Euronews.com podaje, że taka osoba może zostać ukarana grzywną. Polski MSZ podaje, że od 2 kwietnia linie lotnicze będą sprawdzać certyfikaty ETA. "Nie jest na razie znana data, od której brak ETA będzie skutkował odmową wpuszczenia na pokład samolotu (lub do Wielkiej Brytanii - w przypadku lądowego przekraczania granicy)" - podaje departament. 

Uzyskanie ETA nie gwarantuje tego, że zostaniemy wpuszczeni do Wielkiej Brytanii. Nadal konieczne jest posiadania paszportu, a w przypadku pracowników lub osób zamierzających zostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy - wizy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ETA | podróż | Wielka Brytania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »