553,30 zł dodatku z ZUS. Po złożeniu wniosku świadczenie wypłacą nawet w 30 dni
Dodatek dla sieroty zupełnej to specjalnie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które podlega waloryzacji co roku. Od 1 marca wysokość dodatku dla sieroty zupełnej to 553,30 zł. Oprócz pozostawania sierotą, jak zresztą wskazuje nazwa świadczenia, jest tylko jeden warunek przyznania pieniędzy. ZUS zapewnia, że decyzję w sprawie przyznania dodatku dla sierot zupełnych wyda w ciągu 30 dni, które najpóźniej są liczone od ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Dodatek dla sieroty zupełnej to forma wsparcia dla osób, które utraciły swoich rodziców. Świadczenie jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie nie jest szeroko znane, choć dodatek dla sierot zupełnych realnie obowiązuje od wielu lat i jest pomocą świadczoną przez ZUS osobom, które straciły rodziców.
Dodatek dla sieroty zupełnej jest formą pomocy dla tych, którzy nie mają rodziców. Jednak wypłata dodatku może mieć także miejsce, gdy tylko matka wnioskodawcy zmarła, a sytuacja ojca jest nieznana - potencjalnie wciąż może żyć. W tym wypadku ojciec wnioskodawcy musi być osobą nieznaną już w momencie narodzin beneficjenta.
Świadczenie może zostać przyznane jedynie w wypadku, gdy istnieje uprawnienie do pobierania przez daną osobę renty rodzinnej. Jeśli ten warunek jest spełniony, nie ma znaczenia wiek osoby uprawnionej do dodatku. Dodatek dla sierot zupełnych może być wypłacany także razem z innymi świadczeniami.
Podsumujmy więc, jakie są dwa warunki przyznania dodatku dla sierot zupełnych:
- pozostawanie sierotą bez matki i ojca lub w sytuacji gdy nie żyje matka, a stan ojca jest nieznany, a przy dziecku nie było go od narodzin,
- uprawnienie do pobierania renty rodzinnej.
Aby zawnioskować o dodatek dla sierot zupełnych w ZUS, należy przedstawić odpowiedni wniosek wraz z kompletem dokumentów. Wykaz papierów, jakie należy złożyć do ZUS, podany jest na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od przypadku mogą to być akty zgonu rodziców, wskazujące datę ich śmierci lub akt urodzenia z dopiskiem, że ojciec beneficjenta już wtedy był osobą nieznaną. Dokumenty potrzebne do zawnioskowania o dodatek dla sieroty zupełnej to:
- wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, czyli druk ERRD,
- dokumenty potwierdzające datę zgonu rodziców,
- lub dokument poświadczający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia wskazującym na to, że ojciec od narodzin był nieznany.
Wniosek wraz z dokumentami o wypłatę dodatku dla sieroty zupełnej powinniśmy złożyć w dowolnym czasie po spełnieniu warunków. ZUS tłumaczy, że odpowiednią dokumentację należy dostarczyć do wybranej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosku nie trzeba jednak składać osobiście. W tym celu można skorzystać z pomocy pośrednika, ale równie dobrze możemy wysłać wniosek pocztą.
Zgodnie z zapewnieniami ZUS, wnioski o przyznanie dodatku dla sieroty zupełnej rozpatrywane są w ciągu 30 dni najpóźniej liczonych od ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Może się jednak stać tak, że ZUS odrzuci wniosek o wypłatę świadczenia.
Wtedy wnioskodawcy przysługuje bezpłatne odwołanie od decyzji. Odwołanie trzeba jednak złożyć pisemnie lub ustnie w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która decydowała w sprawie wypłaty dodatku dla sieroty zupełnej.
Musimy jednak pamiętać, że okres na odwołanie jest ograniczony - mamy tylko miesiąc od wydania decyzji przez ZUS. Jeśli nie wniesiemy sprzeciwu w sprawie odmowy przyznania dodatku dla sieroty zupełnej, świadczenie przepadnie, a droga występowania zostanie zamknięta
Przemysław Terlecki