Abonament RTV 2023. KRRiT podała wysokość opłat. Będzie drożej o 10 procent

Abonament radiowo–telewizyjny to opłata dla właścicieli radioodbiorników oraz posiadaczy telewizorów. Opłata w 2023 wzrośnie o 10 procent. Abonament RTV jest obowiązkowy, ale są osoby, które są z niego zwolnione.

Jaki będzie abonament RTV w 2023 roku?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła właśnie w "Monitorze Polskim" nowe stawki abonamentu RTV na 2023 rok. Będzie drożej o około 10 procent. 

Od 1 stycznia 2023 używanie tylko odbiornika radiofonicznego będzie kosztowało 8,70 zł za miesiąc (wzrost o 1,20 zł). 

Rachunek za używanie odbiornika telewizyjnego lub jednocześnie radiofonicznego i telewizyjnego będzie kosztował 27,30 zł za miesiąc (wzrost stawki o 2,80 zł).

Abonament RTV za cały rok z góry. Może być taniej

Tak jak w poprzednich latach, abonament RTV może być tańszy. Osoby, które zdecydują się zapłacić z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc, mogą liczyć na zniżki. 

Reklama

Jakie są stawki za abonament radiowo - telewizyjny w 2023 roku po zniżce, gdy opłacimy go na 2 miesiące, kwartał, 6 miesięcy i rok.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

W Polsce jest spora grupa osób, która nie musi płacić abonamentu RTV. Łącznie to aż 3,7 mln Polaków. 

Kim są zwolnieni z abonamentu RTV? To między innymi osoby, które ukończyły 75 lat, mają pierwszą grupę inwalidzką, są całkowicie niezdolne do pracy lub ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Nie zapłacą go także osoby bezrobotne, które posiadają prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Zwolnieni z abonamentu RTV są również inwalidzi wojenni i wojskowi, czy chociażby osoby represjonowane. Opłaty nie muszą wnosić także ci, którzy mają ukończone 60 lat i pobierają emeryturę o wartości nieprzekraczającej połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Dlaczego płacimy abonament RTV?

Abonament RTV jest daniną na media publiczne (Telewizja Polska i Polskie Radio), które pełnią pewną funkcję społeczną. Czy skutecznie, każdy może odpowiedzieć we własnym zakresie. 

Abonament RTV trzeba jednak płacić. W innym przypadku, na opornych, będzie czekać wezwanie do zapłaty abonamentu.

Jedynym sposobem, by go nie płacić, jest wyrejestrowanie odbiornika RTV. Można to zrobić udając się do placówki pocztowej lub zrezygnować przez Internet.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »