Reklama

Afgańczycy płacą składki w opolskim ZUS

Ukraińcy, Białorusini, Niemcy oraz... Afgańczycy. Według ostatnich danych w opolskim oddziale ZUS zgłoszonych było 23 928 cudzoziemców. Jak poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, składki z tytułu ubezpieczeń społecznych płacą obywatele 66 państw. W skali kraju to 871 tys. osób z ponad 160 państw.

Według ostatnich danych przedstawionych przez rzecznika opolskiego oddziału ZUS, w województwie opolskim liczba osób z innym paszportem niż polski rośnie z kwartału na kwartał.

Tysiące cudzoziemców w polskim ZUS

- W ostatnim dniu października w naszej bazie było dokładnie 23 982 cudzoziemców. W porównaniu do końca sierpnia przybyły 892 osoby, z których 780 deklarowało obywatelstwo ukraińskie. Niezmiennie to obywatele z ukraińskim paszportem stanowią trzon przebywających na Opolszczyźnie ubezpieczonych cudzoziemców. Z danych październikowych wynika, że było ich 20 646, czyli 86 procent ogółu cudzoziemców zgłoszonych w placówkach ZUS w naszym regionie - powiedział rzecznik.

Reklama

Na Opolszczyźnie kolejne miejsca pod względem liczebności zajmują Białorusini - 579 osób, Gruzini - 515 ubezpieczonych i Mołdawianie - 474 osób. Obywatelstwo Rumunii ma 176 ubezpieczonych, 143 Rosji, 132 Niemiec i 122 osoby deklarujące obywatelstwo tureckie. Składki w Opolu opłaca także 3 Urugwajczyków, 5 obywateli Korei Południowej, 12 Afgańczyków, 7 obywateli Tajlandii i po czterech Ugandy i Zimbabwe.

ZUS: Przeważają Ukraińcy

W skali całego kraju, według danych na koniec października składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS opłacało 871,7 tys. cudzoziemców z ponad 160 krajów. Niemal 73 proc. z nich to ubezpieczeni z obywatelstwem ukraińskim. Przedstawicieli tego kraju było 634,9 tys. (w stosunku do sierpnia br. to wzrost o 25,6 tys.). Porównując dane dotyczące ogółu ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców do tych z końca sierpnia widać, że w polskim systemie ubezpieczeń przybyło 38 tys. cudzoziemców. Tuż po Ukraińcach najwięcej w Polsce pracuje obywateli Białorusi - 67 711 osób, Gruzji - 21 051, Rosji - 13 120, Indii - 9 918 oraz Chin - 4 062 osoby.

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »