Bank zabierze lokal dłużnikowi

Rządowy projekt ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych trafił na błyskawiczną ścieżkę legislacyjną w Sejmie. Został przyjęty w pierwszym czytaniu w dwóch komisjach sejmowych: Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Gospodarki.

W Sejmie nie powołano podkomisji do prac na projektem, a posłowie PO wycofali konkurencyjny poselski projekt ustawy regulujący zasady upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka będzie procedurą oddłużeniową połączoną z zobowiązaniem się dłużnika do pokrycia przynajmniej części swoich zobowiązań. Ma on w maksymalnym stopniu spłacić swoich wierzycieli.

Projekt przewiduje, że upadłość będzie prowadzona według przepisów o postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, po to by można było spieniężyć jego majątek i zaspokoić należności wierzycieli. Postępowanie może być prowadzone w stosunku do osób fizycznych, wobec których nie prowadzi się postępowania upadłościowego przewidzianego dla przedsiębiorców.

Ile lat musi upłynąć między kolejnymi oddłużeniami - z czego to wynika ? Jaki dłużnik nie ma szans na ogłoszenie upadłości ? Jaką kwotę otrzyma dłużnik, gdy w skład masy upadłościowej wchodzi mieszkanie albo dom jednorodzinny, w którym mieszka upadły konsument - po sprzedaniu ich ? Jakie formalności muszą zostać spełnione, by można było skorzystać z postępowania oddłużeniowego ?

Więcej: Gazeta Prawna 7.10.2008 (196) - str.2-3
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Reklama
Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: bank | lokal | ustawy | prawo upadłościowe | bańki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »