Banki: Santander liczy na odbicie akcji kredytowej

Santander Bank Polska liczy, że w drugim półroczu akcja kredytowa się odbije. Bank deklaruje, że nie zaostrzył mocno dostępności i warunków kredytowania po wybuchu pandemii, ale zauważa brak zainteresowania ze strony klientów.

- To było najprawdopodobniej najtrudniejsze półrocze dla całego sektora bankowego i gospodarki,  a  wciąż jest wiele niewiadomych. 

Powoli sytuacja zaczyna się stabilizować, choć spekulacje dotyczące przyszłości są obarczone błędem, ale mimo tego jestem optymistą i mam nadzieję, że z kwartału na kwartał sytuacja będzie się poprawiać - zadeklarował Michał Gajewski, prezes Santander Banku na konferencji podsumowującej wyniki finansowe za pierwsze półrocze.

Z jego wypowiedzi wynika też, że bank nie przykręcił śruby kredytowej w obawie przed ryzkiem i nie zaostrzył mocno dostępności do finansowania. - Ja bym nie powiedział, że mamy istotne zaostrzenie naszej polityki kredytowej, choć oczywiście biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną  mocno przyglądamy się celowi ewentualnego finansowania, ale nie ma takiej sytuacji, że w istotny sposób zaostrzamy kryteria dla poszczególnych grup klientów czy sektorów. Natomiast jest tak, że klienci się dwa razy zastanawiają zanim podejmą decyzję o zwiększeniu finansowania - mówi Gajewski.

Reklama

Jak zaznacza, zgodnie z to co się dzieje na rynku pewne zaostrzenie było, ale w istotny sposób nie miało to wpływu na ocenę zdolności kredytowej.

- Biorąc pod uwagę okoliczności i kryzys bardziej dokładnie przyglądaliśmy się nowym klientom i nowym zaangażowaniom, ale  popyt na kredyty jest wyraźnie mniejszy. Mamy sporą nadpłynność i chcemy udzielać kredytów, więc zapraszam do banku - deklaruje prezes Santandera.

Portfel kredytowy banku w  pierwszym półroczu w ujęciu roczny wzrósł o 2 proc., ale kwartał do kwartału spadł o 2 proc.

Przedstawiciele banku tłumaczą też, że spadek kredytów w segmencie korporacyjnym to zarówno   efekt mniejszego zapotrzebowania jak i pomocy z Tarczy Finansowej PFR, którą dostały firmy i część z nich traktuje to jako substytut kredytu bankowego. W drugiej połowie roku może się to zmienić.

- Sprzedaż w drugim kwartale była niejednorodna i już maj-czerwiec były zupełnie inne niż kwiecień. To zwiastuje odbicie, a dodatkowo pieniądze które teraz płyną z tarczy PFR wpływają na obniżenie popytu na kredyt. Zakładając, że ten czynnik wygaśnie, można się spodziewać odbicia. Kredytowo druga połowa roku powinna być lepsza - mówi Maciej Reluga, członek zarządu banku.

Dla jakości portfela kredytowego w całym sektorze kluczowa będzie sytuacja po wygaśnięciu tzw. wakacji kredytowych w ramach, których klienci mogli zawiesić spłaty rat.

- Wierzymy w scenariusz odbicia. Obniżka stóp procentowych będzie miała wpływ dopiero na wyniki w drugim półroczu. Zobaczymy jak będzie wyglądać sytuacja klientów po wygaśnięciu moratoriów w drugim półroczu - dodaje Maciej Reluga, wiceprezes banku.

W czwartek Biuro Informacji Kredytowej podsumuje sytuację kredytową w I półroczu 2020 roku w sektorze bankowym i pożyczkowym. Ostatnie badania NBP sygnalizowały zaostrzenie polityki kredytowej w I kwartale i zapowiedź kontynuacji na drugi kwartał. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że sytuacja i nastroje znacznie się poprawiły po uruchomieniu tarcz antykryzysowych, zwłaszcza Tarczy Finansowej PFR, która dała firmom ogromny zastrzyk gotówki (ponad 59 mld zł).

Monika Krześniak-Sajewicz

SANPL

441,0000 0,5000 0,11% akt.: 22.11.2024, 09:07
  • Otwarcie 449,2000
  • Max 449,2000
  • Min 439,9000
  • Kurs odniesienia 440,5000
  • Suma wolumenu 699
  • Suma obrotów 308 271,4000
  • Widełki dolne 404,3000
  • Widełki górne 494,1000
Zobacz również: ALIOR BNPPPL BOS
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Santander Bank Polska | bank | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »