Becikowe. Do kiedy trzeba złożyć wniosek, kiedy wypłaty?

Becikowe nie przysługuje wszystkim młodym rodzicom. Aby je otrzymać, należy spełnić pewne kryteria oraz zdążyć w określonym przez ustawodawcę terminie. Spodziewasz się w krótkim czasie potomka? Sprawdź, co warto wiedzieć o becikowym.

Komu przysługuje becikowe?

Becikowe jest potoczną nazwą dla jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się żywego dziecka. O tę zapomogę nie mogą zatem ubiegać się rodzice, którzy w czasie porodu lub na krótko przed nim stracili dziecko z tragicznych przyczyn medycznych.

Becikowe wypłacane jest matce albo ojcu dziecka, pod warunkiem że spełnią kryterium dochodowe. Dochód na osobę w rodzinie ubiegającej się o zapomogę nie może przekroczyć 1922 zł netto miesięcznie.

Ważną informacją jest fakt, że warunkiem otrzymania zapomogi jest również przebywanie pod opieką medyczną matki od co najmniej 10. tygodnia ciąży, aż do samego porodu.

Zapomogę może otrzymać również opiekun prawny dziecka, jak i opiekun faktyczny dziecka, jeśli spełniają kryterium dochodowe.

Warto wiedzieć, że becikowe przysługuje również w przypadku adopcji dziecka (do ukończenia przez dziecko 18 roku życia).

Reklama

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o becikowe?

Wniosek o becikowe należy złożyć do 12 miesięcy od urodzenia się malucha lub od dnia adopcji dziecka (poniżej 18 roku życia). Kwota zapomogi wynosi 1000 zł na każde urodzone lub adoptowane dziecko.

Jeśli wniosek zostanie złożony później, nie będzie rozpatrywany.

Co powinien zawierać wniosek o becikowe?

Wniosek o becikowe powinien zawierać konkretne informacje i dokumenty. Oprócz standardowych informacji takich jak imię i nazwisko wnioskodawcy, jego PESEL, dane z dowodu osobistego i numer konta bankowego do wypłaty świadczenia, należy także podać dane dziecka.

Potrzebna jest także dokumentacja potwierdzająca przebywanie pod opieką medyczną od 10 tygodnia ciąży do samego porodu. Koniecznie należy zawrzeć we wniosku oświadczenie o dochodach wszystkich członków rodziny (zaświadczenia z zakładu pracy czy też PIT-y).

Jeśli wniosek składają opiekunowie prawni, powinni dostarczyć dokumentację potwierdzającą ich status. Więcej aktualnych informacji na temat kompletowania dokumentów do wniosku o becikowe znajduje na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Warto również skonsultować się z pracownikiem socjalnym w urzędzie miasta lub gminy, który pomoże sprawdzić, czy wniosek zawiera wszystkie niezbędne dokumenty, jeszcze przed jego złożeniem.

Wypełniony wniosek wraz z dokumentami można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można również skorzystać z platformy Emp@tia, aby złożyć wniosek online.

Becikowe jest wypłacane zazwyczaj w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Jednak ważna jest również data złożenia wniosku, obciążenie urzędu czy sama poprawność wniosku. Jeśli brakuje pewnych dokumentów, urząd będzie się kontaktował w celu ich uzupełnienia, co na pewno wydłuży czas oczekiwania na przyznanie jednorazowej zapomogi.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Becikowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »