Bierzesz kredyt? Sprawdź, jak bezpiecznie się zadłużyć

Aby zaciągnięty kredyt nie przyniósł więcej szkody niż pożytku, przed podpisaniem umowy pożyczkowej należy odpowiednio przeanalizować nie tylko treść samego dokumentu, ale także podmiot, który chce nam udzielić kredytu. Jedynie odpowiedzialne podejście ze strony pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy może pozwolić na bezpieczne zaciągnięcie długu.

Sprawdź pożyczkodawcę

Aby zweryfikować działalność pożyczkodawcy, w pierwszej kolejności warto skorzystać z bezpłatnych porównywarek, które pokazują zalety i wady poszczególnych ofert. Dobrze jest także zasięgnąć opinii innych ludzi, korzystając np. z wypowiedzi, jakie znajdują się na forach internetowych.

Można też skorzystać z pomocy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, sprawdzając czy dana firma nie używała w przeszłości klauzul niedozwolonych, świadczących o nieuczciwej działalności. Weryfikacji firmy pożyczkowej można dokonać także za pomocą Komisji Nadzoru Finansowego, która kontroluje ze strony państwa prawidłowe funkcjonowanie rynku kapitałowego, zapewniając bezpieczeństwo obrotu środkami zainwestowanymi przez jego uczestników. Zadanie to realizuje m.in. poprzez bezpośredni nadzór nad instytucjami kredytowymi.

Reklama

Dobrze jest także zwrócić uwagę na politykę funkcjonowania danej firmy. Priorytetem działalności spółek pożyczkowych powinno być przestrzeganie prawa regulującego sferę udzielania pożyczek. W naszym kraju przepisy związane z ich przyznawaniem reguluje ustawa o kredycie konsumenckim oraz Kodeks cywilny. Pożyczkodawca - poza swoim interesem - powinien widzieć interes swojego klienta, poprzez działania w myśl zapisów odnoszących się do ochrony jego praw jako konsumenta.

Najważniejszą zasadą, jaką powinien kierować się pożyczkodawca, jest odpowiedzialne podjęcie decyzji o udzieleniu pożyczki oraz przekazanie pełnej, rzetelnej informacji dotyczącej nie tylko wszystkich kosztów związanych z udzieleniem pożyczki, ale co jest również bardzo ważne, reguł, jakie będą obowiązywały pomiędzy stronami umowy. Takie kompleksowe podejście nazywa się odpowiedzialnym pożyczaniem.

Zwróć uwagę na dokumenty, jakie masz zamiar podpisać

Ważnym elementem wpisującym się w politykę związaną z bezpiecznym zadłużaniem są czytelne dokumenty związane z zawarciem umowy pożyczki. Przed ich podpisaniem, warto w szczególności zwrócić uwagę na zapis dotyczący kosztów związanych z zawarciem umowy, procedury postępowania w trakcie trwania pożyczki związane ze spłatami, a także zapis dotyczący konsekwencji nieterminowego spłacania zobowiązań przez pożyczkobiorcę.

- W przypadku innych form kredytowania, np. leasingu, warto zwrócić uwagę na dodatkowe szczegóły, istotne dla danej formy umowy, np. procedury związane z likwidacją szkody komunikacyjnej. Dzięki temu pożyczkobiorca będzie miał świadomość, czego może się spodziewać np. w przypadku całkowitej szkody pojazdu objętego leasingiem - komentuje Tomasz Maksymiak, dyrektor zarządzający w MBR Finance.

Zastanów się, jaką kwotę powinieneś pożyczyć

Zanim decyzja o wzięciu pożyczki zostanie ostatecznie podjęta, warto zastanowić się nad jej konsekwencjami, uwzględniając miesięczną ratę zaciągniętego kredytu w budżecie domowym. Dobrze jest podliczyć dochody wszystkich członków rodziny, uwzględniając comiesięczne wydatki.

- Na pożyczkę z pewnością mogą się zdecydować osoby, które przeznaczają na ratę kredytu nie więcej niż 50 proc. swoich miesięcznych dochodów. Jeśli zaproponowana przez pożyczkodawcę rata kredytu przewyższa tę liczbę, warto zastanowić się np. nad zwiększeniem ilości rat, a dzięki temu obniżeniem miesięcznej kwoty pożyczki. Określenie limitu miesięcznych wydatków pozwala lepiej kontrolować swój budżet i niweluje ryzyko niespłaconych zobowiązań - komentuje Maksymiak.

- Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność za bezpieczne zadłużanie ponosi także pożyczkodawca. Jego obowiązkiem jest odpowiednie dobranie maksymalnej kwoty pożyczki i okresu jej spłaty do faktycznych możliwości finansowych pożyczkobiorcy, tak aby finansowanie nie doprowadziło do wpadnięcia w spiralę zadłużenia - dodaje.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2016

Dowiedz się więcej na temat: pożyczka | kredyt | bezpiecznie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »