Bon turystyczny 2022 – do kiedy można go wykorzystać?

Bon turystyczny to jedna z form rządowego wsparcia, skierowana zarówno do polskich rodzin posiadających dzieci, jak i przedstawicieli branży hotelarskiej i rozrywkowej. W związku z decyzją rządu, ważność bonu turystycznego została przedłużona – można go wykorzystać aż do 30 września 2022 r.

Dzięki bonowi turystycznemu każda rodzina z niepełnoletnim dzieckiem może otrzymać dodatkowe 500 zł na wypoczynek w kraju. 

Bonturystyczny – co to jest i komu przysługuje?

Stworzenie bonów turystycznych miało być ratunkiem dla przechodzącej kryzys związany z pandemią Covid-19 branży hotelarskiej. Rząd uznał, że wprowadzając je zachęci Polaków do spędzania urlopów w kraju, a tym samym wzmocni osłabioną gospodarkę - dotyczyło to w szczególności branży turystycznej, która mocno ucierpiała w 2020 r. Bok turystyczny przysługuje osobom posiadającym dzieci poniżej 18 roku życia i wynosi 500 zł na jedno dziecko. Jeśli w rodzinie jest więcej dzieci, każde z nich ma prawo do osobnego świadczenia. 

Reklama

W jaki sposób można aktywować bon turystyczny?

Aby skorzystać z tego benefitu nie trzeba składać żadnego wniosku. Wystarczy aktywować kod, logując się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Następnie należy przejść do zakładki "Bon turystyczny" i wybrać opcję "aktywuj bon". Jest to bardzo proste i intuicyjne. Dla osób, które mogłyby mieć problem z aktywacją bonu turystycznego, ZUS przygotował specjalne wideo z instrukcją, które można obejrzeć tutaj.

Jak i do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny przysługuje jedynie osobie, która jest upoważniona do jego otrzymania, nie może być przekazywany osobom trzecim, nie podlega również wymianie na gotówkę. Można nim zapłacić jedynie za usługi, z których korzysta dziecko lub cała rodzina. 

Aby dokonać płatności bonem turystycznym, konieczne jest podanie kodu obsługi płatności (otrzymywanego po aktywacji) oraz jednorazowego kody SMS. Można wykorzystać go od razu w całości lub w kilku ratach. 

Bon turystyczny miał być ważny do marca 2022 r. Jednak ze względu na przedłużającą się pandemię i liczne obostrzenia związane z wyjazdami, rząd postanowił przedłużyć ten termin - aktualnie z bonu można skorzystać aż do 31 września 2022 r. Obejmie on więc również tegoroczne wakacje.

Gdzie można zrealizować płatność bonem turystycznym? Lista miejsc

Świadczenie to z założenia ma umożliwiać płatność za pobyty w hotelach, pensjonatach, campingach oraz innych miejscach noclegowych, znajdujących się na terenie Polski.

Można nim również opłacić pobyt dziecka na kolonii czy obozie, a także udział w jednodniowych wycieczkach czy licznych atrakcjach turystycznych. Szczegółowa lista miejsc znajduje się tutaj.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | Polski Bon Turystyczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »