BRE Bank i Pekao gorzej ocenione

Agencja Fitch Ratings obniżyła w piątek ocenę indywidualną BRE Banku z "C/D" na "D" oraz Pekao z "C" na "C/D". W pierwszym przypadku zwróciła uwagę m.in. na straty na inwestycjach, w drugim - na pogorszenie jakości portfela kredytowego.

Agencja Fitch Ratings obniżyła w piątek ocenę indywidualną BRE Banku z "C/D" na "D" oraz Pekao z "C" na "C/D". W pierwszym przypadku zwróciła uwagę m.in. na straty na inwestycjach, w drugim - na pogorszenie jakości portfela kredytowego.

Agencja zwraca uwagę, że rentowność BRE Banku ucierpiała w pierwszej połowie 2002 r. z powodu spadków na polskim rynku kapitałowym. Ponadto niepowodzeniem zakończyło się kilka planowanych przez spółkę transakcji, a stagnacji jej dochodów towarzyszył wzrost kosztów.

W ostatnich paru latach spółka zarabiała na inwestycjach. Agencja ocenia jednak, że w ciągu ostatnich miesięcy działalność ta przyniosła słabe wyniki, a dalsze straty na niektórych inwestycjach są prawdopodobne. Fitch przypomina, że BRE Bank planuje racjonalizację zatrudnienia, ale efekty pojawią się najprawdopodobniej dopiero w 2003 roku. Również akcje znajdujące się obecnie w portfelu banku nie przyniosą raczej znaczących zysków wcześniej niż w przyszłym roku.

Reklama

Z drugiej strony, jak oceniają specjaliści, BRE utrzymuje wyjątkową pozycję w polskiej bankowości inwestycyjnej i posiada zaawansowane systemy zarządzania ryzykiem, jak również produkty skarbcowe. Zakładają, że dzięki "elastycznej strukturze" dostosuje się on do pogarszających się warunków rynkowych i znajdzie "przewidywalne źródła dochodu" w niedalekiej przyszłości.

W przypadku Pekao agencja zwraca uwagę na pogorszenie się jakości portfela kredytowego. Udział kredytów nieregularnych znacząco wzrósł, zwłaszcza w kategorii "kredyty stracone" - stwierdza Fitch. Wskazuje, że współczynnik pokrycia kredytów straconych rezerwami spadł na koniec czerwca 2002 do 65%, a więc znacznie poniżej poziomu z roku 2000. Agencja twierdzi, że jakość aktywów banku nie ulegnie szybkiej poprawie i ocenia jako prawdopodobną konieczność tworzenia dodatkowych rezerw przez spółkę. Równocześnie Fitch zauważa działania Pekao, zmierzające do kontroli kosztów, wdrożenia nowego systemu informatycznego oraz zwiększenia efektywności. Uważa również, że mocna pozycja na rynku detalicznym i kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw powinna zapewnić spółce pewną stabilizację dochodów.

Ocena "D" w skali od A do E oznacza, że bank wykazuje "słabości pochodzenia wewnętrznego i/lub zewnętrznego". Uzasadniają ją obawy, dotyczące rentowności, bilansu, zarządzania, otoczenia gospodarczego lub perspektyw rozwoju. Ocena "C" wskazuje, że bank jest mocny, ale posiada "jeden lub więcej aspektów negatywnych", a jego rentowność, bilans, itd., mogą budzić wątpliwości.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | BRE Bank SA | pekao | Fitch | rentowność | agencja | bańki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »