Carpooling - tanie podróżowanie
To nie autostop, choć w ten sposób można przejechać wzdłuż i wszerz całą Europę. Za ile? - Za zrzutkę do baku. Idea jest bardzo prosta.
Kierowca, który wybiera się w podroż i ma wolne miejsca w samochodzie, bezpłatnie w internecie publikuje ofertę. Określa w niej trasę, datę przejazdu i miejsca, z których może podwieźć określoną liczbę pasażerów. Ci ostatni kontaktują się z nim, ustalając wszelkie szczegóły dotyczące wspólnego przejazdu, w tym przede wszystkim cenę.
To rodzaj autostopu, tyle tylko, że umówionego wcześniej. Dawid Wypych podał datę i umieścił ogłoszenie: Witam, jadę o 16-tej do Berlina przez Poznań, mam dwa wolne miejsca. - Zgłosiły się dwie osoby, chociaż na portalu byłem zarejestrowany od kilku dni. Za przejazd jednej osoby wystawiłem cenę 60 zł - informuje Dawid.
Pomimo, iż serwis www.carpooling.pl działa w Polsce zaledwie od marca 2010r., codziennie w jego bazie dostępnych jest 300 tysięcy informacji o przejazdach po Polsce i Europie. Po wejściu na stronę główną, poprzez zakładkę "wszystkie kraje" można przejść na niemiecką (tam jest najbardziej rozwinięty), austriacką, szwajcarską, włoską, grecką lub francuską wersję serwisu.
Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie umawiający się na wspólne podróże oszczędzają nie tylko pieniądze, ale przyczyniają się też do ograniczania emisji dwutlenku węgla.
Carpooling jest bezpieczniejszy od klasycznego autostopu. Dzięki serwisowi, kontakt (w większości przypadków telefoniczny) z kierowcą lub pasażerem nawiązuje się przed podróżą. Jeśli dana osoba komuś nie odpowiada, zawsze można odmówić zabrania jej w podróż. - Polska wersja serwisu powstała na życzenie głównie Polaków mieszkających w Niemczech i korzystających z wersji niemieckiej, którzy oferowali przejazdy z Niemiec do Polski i z powrotem.
- Na polskie strony wchodzi codziennie w sumie około 100 tys. osób. Polska wersja cieszyła się szczególnie dużym zainteresowaniem w okresie, kiedy nad Europą krążyła chmura pyłu wulkanicznego, a także na początku maja, kiedy zawieszono kursowanie części pociągów Inter Regio. Wówczas odnotowywaliśmy ponad 10 tys. wejść dziennie.Jjedną z ważnych funkcji serwisu chroniącą przed nieuczciwymi użytkownikami jest tzw. czarna lista, na którą można zgłosić kierowcę bądź pasażera, który stwarzał problemy.- mówi Justyna Luty-Urbanek z serwisu Carpooling.pl.
- 42% naszych użytkowników to studenci, którzy zwykle szukają możliwie najtańszych form podróży. Jadąc pociągiem ICE Deutsche Bahn z Monachium do Kolonii musiałabym zapłacić nawet do 130 euro w jedną stronę. Kierowca samochodu, którego odnalazłam za pomocą serwisu za identyczną trasę zażyczył sobie 30 euro - dodaje.
Drogie paliwo, rosnąca świadomość ekologiczna i internet sprzyjają rozwojowi carpooling'u na świecie. Idea "napełniania aut" była szczególnie modna w trudnych czasach, np. w latach 70-tych ubiegłego wieku, z powodu paliwowego kryzysu.
Carpooling zrodził się jednak znacznie wcześniej, w czasie II wojny światowej, w Stanach Zjednoczonych. Do oszczędzania paliwa zachęcano wówczas plakatem z propagandowym hasłem: "Jeśli jedziesz sam, jedziesz z Hitlerem".
Carpooling to także dobre rozwiązanie, gdy trzeba szybko znaleźć alternatywne połączenie, bo właśnie uciekł nam pociąg albo samolot. Od niedawna, jeśli nie masz przy sobie laptopa z dostępem do internetu, na wspólny przejazd możesz umówić się przez komórkę. Wpisując adres http://m.carpooling.pl wchodzimy na specjalną stronę internetową, na której podajemy nazwy miast (wyjazdu i docelowego) oraz określamy datę. Po wybraniu konkretnej oferty, na ekranie ukażą się szczegóły przejazdu wraz z danymi kontaktowymi kierowcy. Jeśli podał numer telefonu, można od razu zadzwonić, ustalić szczegóły i... w drogę!
W polskiej przestrzeni internetowej funkcjonują jeszcze dwa podobne serwisy: www.dojazdy.eu oraz www.jedzstopem.pl.
Paweł Przybylski