Cena prądu będzie niższa z datą wsteczną. Poprawka przyjęta przez Sejm

Ceny prądu w tym roku będą zamrożone na poziomie dodatkowo o 5 proc. niższym niż w 2022 r. - podał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych w sieciach społecznościowych. Rozliczenia będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023. Dodatkowo, zgodnie z nowymi przepisami - przyjętymi w środę przez Sejm - progi zużycia energii uprawniające do niższej ceny będą wyższe i wyniosą: 3 MWh rocznie dla gospodarstw domowych, 3,6 MWh dla gospodarstw, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, 4 MWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników.

"Ceny prądu w tym roku będą zamrożone na poziomie niższym o 5 proc. niż w 2022 r. Niższe rachunki za prąd będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023. To jeden z efektów przyjęcia ustawy o NABE" - zakomunikował na platformie X (dawny Twitter) minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Przypomnijmy: Sejm, po poprawkach Senatu, przyjął w środę ostateczną wersję ustawy podwyższającej limity zamrożenia cen prądu w 2023 roku. To oznacza, że więcej zużycia będzie objęte niższą ceną, zamrożoną na poziomie z zeszłego roku.

Jednocześnie media poinformowały (pierwszy był Business Insider), że do marszałka Sejmu wpłynęła poprawka posłów PiS do ustawy mrożącej ceny prądu na poziomie z roku ubiegłego. Poprawka miała spowodować, że rachunki Polaków za energię elektryczną zostaną obniżone o kolejne 5 proc. z datą od 1 stycznia 2023 r.

Reklama

Wyższe progi zużycia, do których przysługują zamrożone ceny prądu

Nowelizacja podniosła progi zużycia, do których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Zgodnie z nowymi przepisami, dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników - z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Dodatkowo od października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh dla samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd | ceny prądu | zamrożenie cen prądu | Jacek Sasin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »