Ceny materiałów budowlanych. Ile kosztuje beton, a ile blacha?

Wysokie ceny materiałów budowlanych są często czynnikiem, który sprawia, że wiele osób przekłada remont lub budowę na później. Nie zawsze jest to jednak dobry krok. Sprawdzamy, na jakim poziomie ceny materiałów budowlanych utrzymują się w 2024 roku i kiedy może nadejść zmiana. Dowiedz się, czy teraz jest dobry moment na rozpoczęcie budowy.

Które materiały drożeją, a które tanieją?

Od kilku miesięcy można zauważyć, że wzrost cen na rynku materiałów budowlanych jest coraz mniejszy. Porównując je jednak do maja 2024, średnia cen materiałów praktycznie nie uległa zmianie. Jak możemy przeczytać w raporcie przygotowanym przez specjalistów grupy PSB Handel S.A. w porównaniu do cen z czerwca 2023, koszt towarów wzrósł w 6 grupach:

Reklama
  • +4 proc. cement i wapno,
  • +3 proc. płyty OSB i drewno,
  • +2 proc. farby i lakiery,
  • +1 proc. ściany i kominy,
  • +0,4 proc. motoryzacja,
  • +0,3 proc. otoczenie domu.

Dobrą wiadomością jest to, że spadek cen w porównaniu do zeszłego roku nastąpił aż w 14 kategoriach towarowych. Mniej zapłacimy:

  • do 1 proc. za chemię budowlaną, stolarkę i wyposażenie, AGD,
  • do 2 proc. za instalacje, ogrzewanie, izolacje termiczne, płytki, łazienki, kuchnie, oświetlenie oraz elektrykę,
  • do 3 proc. za narzędzia, izolacje wodochronne i dekoracje,
  • do 4 proc. za ogród i hobby,
  • do 5 proc. za suchą zabudowę,
  • do 6 proc. za wykończenia,
  • do 7 proc. za dach i rynny.

Raport oznacza, że budowa domu czy remont może nas wynieść mniej w tym roku niż w poprzednim. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie. 

Jak ceny materiałów budowlanych kształtowały się w 2024 roku?

Analiza wygląda jednak nieco inaczej, jeśli porównamy czerwcowe ceny do tych z maja tego roku. W tym wypadku wzrost cen można zaobserwować aż w 11 grupach towarowych. Największy wzrost eksperci zaobserwowali w kategorii płyty OSB oraz drewna — aż 7 proc. Natomiast wzrost do 1 proc. zaliczyły kategorie takie, jak otoczenie domu, instalacje, ogrzewanie, cement, wapno, stolarka, ściany, kominy, farby, lakiery, narzędzia, izolacje wodochronne, oświetlenie, elektryka, ogród oraz hobby.

Mniej za płacimy za materiały aż w 9 grupach. Spadek do 1 proc. zaliczyły takie kategorie, jak płytki, łazienki, kuchnie, motoryzacja, dekoracje, wykończenia, wyposażenie, AGD, chemia budowlana, sucha zabudowa, dachy, rynny oraz izolacje termiczne.

Czy cena materiałów budowlanych będą spadać?

Dynamika cen na rynku w ostatnim okresie wykazuje tendencję spadkową, co zdaniem ekspertów jest sygnałem nadchodzącej wkrótce stabilizacji cen. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że koszt materiałów budowlanych pozostanie niezmienny. Eksperci portalu rynekpierwtotny.pl ocenili, że już niedługo sytuacja może ulec pogorszeniu, a materiały zaczną ponownie drożeć. Może to być spowodowane przez podjęcie decyzji dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, uruchomienie akcji Kredyt na Start czy konieczność termomodernizacji w ramach dyrektywy budowlanej.

Ceny materiałów budowlanych zależne są od wielu czynników, w tym inflacji, polityki gospodarczej oraz sytuacji na rynku surowców. Jeśli stoimy przed remontem lub budową domu, ważne jest śledzenie nowości na rynku i aktualnych analiz, aby móc dostosować się do nadchodzących zmian.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: materiały budowlane | rynek materiałów budowlanych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »